Gandrai jau ėmė kilti namų link

 

Nors vasaris yra žiemos mėnuo, tačiau nepalieka nuojauta, kad už lango jau pavasaris. Panašiai kalbėjo ir Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys, kuris juokavo, kad po lapkričio mėnesio sekė vėl lapkritis, po to – sausis ir iš karto kovas. Paukščiai taip pat anksčiau pradėjo grįžti į namus.   

Ornitologas pasakojo, kad jau savaitė, kaip žmonės jau matė dirvinius vieversius, lygutes -miškinius vieversius. Jau pasirodė pirmosios būreliais skrendančios gulbės giesmininkės. Yra grįžusių ir varnėnų. Pradeda namo grįžti kovai, kuosos. Gervės taip pat jau pasirodė. Tai tikras kovo mėnesio pradžios ženklas. V.Jusys pastebėjo, kad kokiomis 2-3 savaitėmis paukščiai grįžta anksčiau. Tačiau ir anksčiau įvairiai būdavo – prieš kokius 15-20 metų pasitaikydavo metų, kai   vieversiai pastebėti jau 10 – 15 vasario dienomis. Šiaip – vasario 24-toji yra vieversio diena.

Nuo sausio pradžios Ventės ornitologai jau sužiedavo apie septynis šimtus dvidešimt aštuonių rūšių paukščių. Daugiausia – sausio mėnesį. Ir ne tik Ventėje – žieduoti darbuotojai važiuoja ir į kitas vietoves. Pavyzdžiui, prie Švėkšnos buvo pagauti ir žieduoti trys vandeniai strazdai. Vienas jų buvo su Latvijoje uždėtu žiedu. Prie Klaipėdos pagavo kirų. Prie Kauno – pagavo ir žiedavo apie 30 gulbių.

Po stoties rekonstrukcijos paukščiai Ventės rage gaudomi voratinklinėmis gaudyklėmis, kurias ryte išskleidžia – vakare suskleidžia. Kovo pradžioje darbuotojai jau pradės kelti zigzaginius tinklus. O vėliau ir didžiuosius savo tinklus.

Kaip sakė V.Jusys, gandrai jau pasuko namų link. Nors jie dar tik pastebėti skrendantys virš Afrikos, tačiau už mėnesio jau reikėtų ruoštis jų sutikimui. Šiaip – kovo 25 – yra gandro diena. Tačiau ornitologas mano, kad šiemet jų turėtumėm sulaukti anksčiau. Prieš keletą metų pirmieji gandrai pas mus pastebėti kovo 10-11 dienomis. Būta metų, kai jau ir kovo 3 dieną užfiksuotas grįžęs gandras.

Į klausimą, kada baigiasi paukščių grįžimas ir prasideda jų skridimas žiemoti, ilgametis paukščių žieduotojas sakė, kad vėliausiai grįžta sodinė nendrinukė ir šiaurinė pečelinda. Ir būna, kad sutampa: kažkada šiaurinė pečelinda grįžo birželio 3 d., o birželio 5 d. kiti paukščiai jau pradeda išsiskristi. Pirmieji į šiltus kraštu kyla varnėnai. Birželio pabaigoje lietuviški varnėnai jau būna už tūkstančio kilometrų.

V.Jusys pasidžiaugė, kad drauge su bendraminčiais kolegomis baigia parengti naują knygą. Nuo ankstesniųjų ji skirsis tuo, kad ji bus apie paukščių retenybes. Pavyzdžiui, praeitais metais Lietuvoje aptiktos penkios naujos jų rūšys. O nuo 1979 metų – stebėtojai bei paukščių gaudytojai užfiksavo pas mus lygiai 100 naujų rūšių. Tai daug. Ir visa tai dėl didelio žmonių susidomėjimo ornitologija, tobulėjančios stebėjimo technikos. V.Jusys mano, kad reikšmės turi ir šylantis klimatas – daugiau paukščių atskrenda, pas mus pradeda perėti įdomesnės jų rūšys.

Šių metų sausio 8 dieną Ventės rage buvo žieduotas 
Paprastasis suopis (Buteo buteo) Cammon Buzzard
Vytauto Jusio nuotrauka

Be the first to comment on "Gandrai jau ėmė kilti namų link"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*