Juknaičių pagrindinės mokyklos bendruomenė, mokyklos muziejaus iniciatyva, toliau vykdo kraštotyros projektą „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“.
Projekto dalyviai 5-9 klasių mokiniai su matematikos mokytoja Ramute Naujokiene, istorijos mokytoja Iveta Timofejeva, kraštotyros draugijos pirmininke Regina Meškauskiene ir projekto vadove, mokytoja Daina Endzeliene vykdė pažintines keliones po Šilutės seniūnijoje buvusias pradžios mokyklas. Smalsu pamatyti ir mokiniams parodyti, kokie mokyklų pastatai išliko.
Kelionę pradėję nuo Pagrynių mokyklos, dalyviai turėjo galimybę pabendrauti su naujuoju jos šeimininku. Pastatas renovuojamas, norima išsaugoti autentiškumą. Grabupių mokyklą šalia pagrindinio kelio rasti pavyko nesunkiai, tik 2020 m. ji buvo uždaryta. Teko bendrauti su šeimininku, kuris pats mokėsi šioje mokykloje, o mama – buvusi mokytoja. Ramučių mokykla su savita istorija, nes buvo netoli Klaipėdos krašto ribos. Pagal vietinių gyventojų pasakojimus, mokykla čia yra buvusi trijuose pastatuose, kol buvo pastatyta sovietmečiu mūrinė. Didšilių mokykla nuošaliau, likęs vienkiemis. Nustebinom šeimininkus savo apsilankymu, bet žodis po žodžio papasakojo savo apsigyvenimo čia istoriją. Jonaičiuose esanti mokykla akį traukia gražia, prižiūrėta aplinka. Šeimininkas maloniai sutiko, pakvietė apžiūrėti, pasidomėti. Mokiniams buvo įdomu sužinoti, kad čia gimęs būsimas rašytojas, filosofas, visuomenės veikėjas Vilhelmas Storosta Vydūnas. Apžiūrėjo ir šalia esantį informacinį stendą. Metirkviečių mokykla įsikūrusi gamtos apsuptyje, ant kalvos. Kelias į Laučių senąją mokyklą gana klaidus, bet pastatą galima pastebėti iš tolo. Taip pat buvo aplankyta Rumšų mokykla. Nors teritoriją juosia aukšta tvora, renovuotas pastatas, bet nesunku atpažinti, kad tai kaimo kryžkelėje buvusi mokykla. Sausgalviuose esanti mokykla taip pat džiugina tvarkingumu. Pakartotinai dalyviai lankėsi Paleičių mokykloje. Šiltai pabendravę su šeimininkais, atliko įvairius objektų ir vykdomų darbų matavimus. Didžiulį įspūdį paliko nedidukas, bet šviesus kambarėlis palėpėje, kuriame gyveno čia mokytojavęs Karalienės mokytojų seminarijos auklėtinis, Mažosios Lietuvos kultūrininkas, poetas, Frydrichas Bajoraitis.
Vykdydami projektą mokiniai fotografavo mokyklas. Su matematikos mokytoja vykdė įvairius matavimus – langai, durys, nišos, pastatų aukštis. Su istorijos mokytoja rinko, kaupė istorinę medžiagą apie mokyklose vykusią veiklą. Kartu su mokytojomis paruošė nuotraukas, surinktą medžiagą parodai ir organizavo mokyklos bendruomenei veiklos pristatymą. Kraštotyros draugijos pirmininkė Regina Meškauskienė papasakojo kaip mokyklos atrodė anksčiau, dėkojo mokiniams už dalyvavimą šioje prasmingoje veikloje, linkėjo tęsti projektą.
Žinia apie projektą bus skleidžiama už mokyklos ribų. Po demonstravimo mokykloje, paroda iškeliaus į bibliotekas. Projektas bus tęsiamas toliau, vykstant susipažinti su kitomis Mažosios Lietuvos mokyklomis. Ir vėl norisi pasakyti – laukite tęsinio…
Daina Endzelienė,
Juknaičių pagrindinės mokyklos mokytoja,
atsakinga už mokyklos muziejų
Be the first to comment on "Kraštotyros projekto „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“ II etapo įgyvendinimas"