Pertvarkos mokyklose. Ir vėl buldozeriu?

Įdomiai prasidėjo šie metai Šilutėje.

Nuo šių metų pradžios visiems Lietuvos mokytojams pakilo atlyginimai. Net 6 eurais.  Ugdymo įstaigų vadovams – 10 eurų.

Ta ar kita proga mūsų rajono meras pasidovanojo 6-tą sekretorę – ryšiams su užsieniu, mums tai tekainuos apie 12 000 eurų per metus. Gal ir nekainuos, jei į Komunikacijos skyriaus sekretorės E.Šukytės vietą nepriims naujo darbuotojo. Gal. Bet Savivaldybės tarybos posėdyje meras net ir labai spaudžiamas nepatvirtino. „Spręsim!- tepasakė.

Tačiau.

Didžioji dalis mūsų rajono mokytojų vos tik prasidėjus metams taip pat sužino, kad atlyginimas sumažėja. Vidutiniškai apie 30 eurų. Taip pat nuo sausio 1-osios. Kaip čia taip: visiems kyla atlyginimas, o mums krinta?

Ogi taip: nors 1 mokiniui skiriamos lėšos per dvejus metus (2014-2015) beveik nepakito, susidarė 118 000 Eur skola už 2015 metus.

Taip netikėta!

Formuojant 2016 metų biudžetą, 19 mokyklų (skyrių) lėšų poreikis neatitiko pagal mokinio krepšelio metodiką skiriamų lėšų.  Kad toks mokyklų skaičius išgyventų, buvo perskirstytos kitų mokyklų lėšos. Vieno mėnesio 70 proc. lėšų visose mokyklose trūksta darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo mokesčiams. Taigi jau šių metų gruodį mokytojai gali negauti atlyginimo ar dalies atlyginimo.

Dėl tos pačios priežasties – mokinio krepšelio deficito – dar trijų mokyklų – Pašyšių, Gardamo ir Traksėdžių – bendruomenėms pranešama: mokyklos reorganizuojamos, paliekant tik pradines klases.

Inkaklių daugiafunkciniame centre dviem ten dirbančioms mokytojoms teko  vienas direktorius, t.y. tik apie 20 000 Eur per metus iš deficitinio mokinio krepšelio. Reikėjo įdarbinti gerą žmogų iš Inkaklių kilusiam tuometiniam merui. Daugiau to nebus, meras pasikeitė, direktoriaus lauk, pradinę mokyklą – prie Švėkšnos gimnazijos.

Tikėtina, kad reorganizavus minėtas mokyklas per metus būtų sutaupoma apie 300 000 Eurų. Šiais metais tai gal ir ne, nes reikėtų išmokėti pedagogams išeitines išmokas. Konkretūs paskaičiavimai dėl etatų, skiriamų ir sutaupomų lėšų bus teikiami vėliau. Kažkur jau girdėta! Ai, reorganizuojant – sujungiant – Šilutės PSPC ir ligoninę, kol nesustabdė teismas.

Taktika: stumti buldozeriu. Kam tos detalės!

Bet reorganizavus mokyklas lėšų vis tiek nepakanka.

Skubiai sudaroma mokyklų vadovų komisija, išsiaiškinti ne kas išlaidavo 2014-2015 mokslo metais, bet kaip lopyti skylę VISIEMS. Tik kas sukontroliuos, kas paisė tų išvadų, o kas ne? Juk  kontroliuoti tai nėra kam. O iš valdžios kuluarų pasipila vieši ir nevieši kaltinimai ir apkalbos: tas taupė, tas netaupė, vieni mokytojai geri, kiti – tegu susiranda darbo patys, kad tokie jau geri.

Kam to reikia?  Supriešinti pedagoginę ir nepedagoginę (kokie godūs tie mokytojai: Maksimos pardavėja uždirba mažiau ir nedejuoja) bendruomenę. Patikrinta taktika: nukreipti dėmesį nuo problemos priežasčių – dūminė uždanga, siekiant paslėpti ankstesnės valdžios neveiklumą ar nekompetenciją. Ar rinkiminius triukus. O gal viską iš karto. Rinkiminiai pažadai neuždaryti mokyklų! O, jūs dar nematėte supykusio mero, jeigu drįstate priminti rinkiminius pažadus! O juk ankstesnė valdžia – tai ta pati dabartinė valdžia.

O dabar apie „detales“: mokinius, jų tėvus ir mokytojus bei kitus mokyklų darbuotojus.

„Mokyklų tinklo kūrimo tikslas ir esminės nuostatos: sudaryti sąlygas plėtoti geros kokybės privalomąjį ir visuotinį švietimą; didinti jo prieinamumą už protingą valstybei ir savivaldybėms pakeliamą kainą“ (iš Šilutės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2012-2015 metų bendrojo plano).

UGDYMAS ne taupymas privalo būti prioritetas net mūsų rajono valdžiai. Kodėl reorganizuojamų mokyklų mokiniams, jų tėvams, mokytojams ir kitiems darbuotojams turėtų rūpėti rajono skolos, o ne jų pačių gerovė, juk jie išsirinko valdžią – ji ir turi rūpintis skolomis, kurių prisikaupė per jų pačių valdymo (tiktų pasakyti – pjautynių – metus).

Dar noriu kalbėti apie PAGARBĄ  ir SAUGUMĄ.

Susitikime su Traksėdžių bendruomenės nariais išgirdau, kad tėvai apie mokyklos uždarymą sužinojo iš savo vaikų. Su jais nekalbėta, nesitarta, kaip ir su mokyklos vadove bei mokytojais (jokių protokolų nėra).  „Kur mokysis mūsų vaikai?“ – klausė pikti ir sutrikę žmonės. Nežinau, ar taip pat buvo pasielgta ir su kitų reorganizuojamų mokyklų bendruomenėmis, bet žinau, kad taip negalima. Negalima taip elgtis su žmonėmis: kaip su mumis senais elgsis tie užaugę mokiniai, kuriems leidžiama suprasti – nereikalingi jūs mums, mes sprendžiam didesnes problemas jūsų ugdymui valstybės skirto krepšelio sąskaita. Ir vėl pažadai: nutiesim takelį, rekonstruosim  M. Jankaus mokyklą, kurioje daugeliui jūsų  teks mokytis, pavėžėsim autobusiuku. 60 mokinių…

„Tik neigi, o ką pasiūlysi, kad tokia gudri?“

Ir pasiūlyti šioje beviltiškoje situacijoje yra sunku. Reorganizacija neišvengiama dėl mažėjančio mokinių skaičiaus, jau seniai per brangu mokyti pustuštes mokinių klases prigrūstų klasių sąskaita (pvz., 2015 metais vienam Pašyšių mokyklos mokiniui skirti 2592 Eurai, vidutiniškai 10 mokinių klasėje, o Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos mokiniui – 1256 Eurai, klasėje apie 25 mokinius).

Tad pirmiausiai siūlau, ne, reikalauju taupyti pradėti nuo savęs: „suveržti“ administravimo išlaidas, mokinių mažėja, turi mažėti ir valdininkų;

išdiskutuoti  NESKUBANT apie geriausią ugdymo įstaigą reorganizuojamų mokyklų mokiniams; sudaryti galimybę mokytis ne tik šalia esančiose mokyklose, bet ir miesto mokyklose jau iš anksto suderinus su pasirinktų mokyklų vadovais, norintiems mokytis vaikams suteikiant galimybę pasirinkti ugdymo kokybę;

užtikrinti pavėžėjimą ne tik į pamokas, bet ir po pamokų, bet ir lankantiems neformaliojo ugdymo užsiėmimus po pamokų;

visomis galimybėmis padėti rasti darbą mokytojams, norintiems ir galintiems dirbti, tai ne itin malonu, bet įmanoma;

kontroliuoti, kaip sudaromi komplektai, ar nėra pustuščių klasių, „prirašytų“ mokinių;

kontroliuoti, kaip laikomasi susitarimų taupyti, pasiūlytų mokyklų vadovų komisijos;

„nedangstyti“, pasinaudojant įtaka, patinkančių mokyklų;

Traksėdžių mokyklos šiemet nereorganizuoti, kol nėra sudarytos sąlygos mokiniams mokytis mieste (pėsčiųjų ir dviračių takelis, autobusas 60 vaikų, sutvarkyta M. Jankaus mokykla), o mokytojai turės daugiau laiko ir galimybių susirasti darbą.

Juk liaudies išmintis sako: skubos darbą velnias veja. Arba stabdo. Teismas.

Sandra Tamašauskienė
Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė

Be the first to comment on "Pertvarkos mokyklose. Ir vėl buldozeriu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*