2023 m. rugpjūtis Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje prasidėjo vienu iškiliausių metinių renginių – rugpjūčio 1-ąją bibliotekos ir Vydūno draugijos organizuota tarptautine konferencija, į kurią susirinko gausybė Mažosios Lietuvos šviesuolio, rašytojo, filosofo Vydūno (tikr. Vilhelmas Storostas) kūrybos, minčių, skleistų idėjų sekėjų ir puoselėtojų. Šiemet ši tradicinė konferencija, pavadinta „Vydūnas Lietuvoje, Detmolde ir Europoje“, skirta net kelioms ypač didžią svarbą turinčioms datoms – Vydūno 155-osioms gimimo metinėms, Vydūno draugijos įkūrimo 35-mečiui, Klaipėdos krašto susijungimo su Lietuva ir 1923 metų sukilimo 100-mečiui bei Klaipėdos krašto metams – paminėti.
Konferenciją pradėjo ir ją vedė Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė. Direktorė sakė, kad rugpjūčio pradžia Pagėgių Vydūno bibliotekos darbuotojams jau yra neįsivaizduojama be konferencijos, skirtos Vydūno kūrybos bei minčių aptarimui, susitikimui su šio mąstytojo filosofiją vertinančiais ir jo palikimą puoselėjančiais šviesuoliais. Bibliotekos vadovė savo kalboje taip pat minėjo, kad šie metai ypatingi ne tik su Vydūno asmenybe susijusiomis jubiliejinėmis datomis, bet taipogi ir bibliotekos bendruomenei itin reikšmingomis sukaktimis – šiemet biblioteka mini penkerių metų sukaktį, kai jai suteiktas Vydūno vardas. Direktorė pristatė bibliotekos veiklą ir nuveiktus darbus skleidžiant visuomenei Vydūno dvasinį palikimą bei sakė: „Esame įsitikinę, kad eiti Vydūno keliu yra prasminga“.
Simboliškai konferencija pradėta Vydūno „Lietuvių giesme“. Susirinkusiuosius sveikino Vydūno draugijos pirmininkė prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė. Draugijos pirmininkė pasidžiaugė, kad šiemet, minint Valstybės dieną, Vydūno „Lietuvių giesmė“ skambėjo šalies mastu bei akcentavo, jog Vydūno draugijos gretos nuolat gausėja: į jas įsiliejo du svarbūs ir garbingi nariai iš Detmoldo. Viešnia apžvelgė Vydūno knygų svarbą ir jų leidybos ypatumus bei pakvietė konferencijos dalyvius „pasinerti“ į Vydūno minčių jūrą ir visiems drauge švęsti šią Vydūno šventę. Tardama sveikinamąjį žodį ir perduodama Pagėgių savivaldybės mero Vaido Bendaravičiaus sveikinimus bei linkėjimus konferencijos dalyviams ir svečiams, vicemerė Ligita Kazlauskienė pabrėžė, jog šie metai yra paženklinti didžio mąstytojo Vydūno vardu ir jo asmenybės pagerbimui skirtos veiklos yra ypač svarbios, kadangi šio šviesuolio mintys, idėjos, dvasinis palikimas išlieka aktualiu vertybiniu pamatu, skatinančiu būti geresniais, tobulėti, dvasiškai augti. Mero pavaduotoja taipogi pasveikino Vydūno draugiją 35-mečio proga.
Šiais metais bibliotekos fondus papildė gausybė knygų, kurias bibliotekai bei skaitytojams dovanojo ir pristatė šiųmetės konferencijos pranešėjai. Naujai leidžiamos knygos „Vydūnas Detmolde ir Europoje“ sandarą, nuotraukas ir tekstus pristatė iš Vokietijos atvykusi šios knygos redaktorė, Vydūno vyriausiojo brolio Jono anūkė Brita Storost, pažymėjusi, kad šioje knygoje kai kurios Vydūno nuotraukos yra publikuojamos pirmą kartą. Vydūno giminaitės kalbą vertė Rita Šlaitaitė.
Pranešimą „Esmingoji ir daiktiškoji būtis“ skaitė mąstytojas, etnologas, rašytojas Aleksandras Žarskus, kuris savo kalboje išskyrė žodžių „būti“ ir „esėti“ prasmę, apžvelgė šių žodžių sampratos ypatumus, panašumus bei skirtumus dvasiniame ir daiktiškame lygmenyse. 2-ojo papildyto leidimo knygą „Kaip tapti saulėtu žmogumi“: Vydūno išmintis jaunimui (2022 m.), kurios sudarytoja ir pratarmės autorė Rima Palijanskaitė, deja, negalėjo dalyvauti renginyje, pristatė Vydūno draugijos narė, Vydūno klubo pirmininkė Sigutė Augutienė, akcentavusi, kad ši knyga skirta jauniems žmonėms, joje kalbama apie žmogaus esmę, garbės troškimą, žmogaus pradą.
Renginio metu pristatyti tik šiemet dienos šviesą išvydę leidiniai. Vienas jų – perleista Vydūno knyga „Sveikata. Jaunumas. Grožė“ (1928 m.). Ją pristatė ir pranešimą „Visuomenės sveikatinimo gairės“ skaitė šio leidinio perleidimo idėjos iniciatorius, pratarmės autorius, Lietuvos sveikuolių sąjungos garbės prezidentas, Lietuvos Respublikos Seimo narys, Vydūno idėjų propaguotojas Dainius Kepenis. Sveikinamąjį žodį tarė ir keletą citatų iš pristatomos knygos perskaitė Klaipėdos universiteto Sveikatos tyrimų ir inovacijų mokslo centro (STIMC) specialistas Juozas Ivanauskas. Tačiau tuo naujų knygų sutiktuvės nesibaigė – Vydūno vieno veiksmo misteriją „Ragana“: visareginčioji deivė pristatė šio leidinio pratarmės autorė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė. Nebuvo pamiršti ir mažieji knygų mylėtojai: etnologė, tautosakininkė, mitologijos žinovė habil. dr. Nijolė Laurinkienė apžvelgė naujausią, šiemet išleistą, savo leidinį – pažintinę iliustruotą knygą vaikams „Saulė – dangaus karalienė“.
Konferencijos dalyviai turėjo galimybę pasidžiaugti ir pasigrožėti įspūdingu reliktu – pirmąja Vydūno draugijos vėliava, kurios „gimimo“ kelią atskleidė Vydūno draugijos pirmininkė prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė.
Konferencijos pranešėjams padėkos žodį tarė bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė ir dovanojo po gėlės žiedą bei Pagėgių krašto bičių medaus stiklainėlį. Renginio pabaiga pažymėta renginio dalyvių, svečių bei organizatorių įsiamžinimu bendroje nuotraukoje, o malonūs pokalbiai pratęsti šnekučiuojantis prie arbatos puodelio, skanaujant bulvių plokštainį ir gardžiuojantis saldėsiais. Visi norintieji galėjo įsigyti konferencijos metu pristatytų leidinių ir čia pat gauti jų autorių / rengėjų / sudarytojų autografus.
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė nuoširdžiai dėkoja renginio partneriui ir bičiuliui – Pagėgių savivaldybės kultūros centrui bei informaciniams rėmėjams: laikraščiams „Voruta“, „Šilokarčema“, „Tauragės kurjeris“, „Tauragės žinios“, leidiniui „Savivaldybių žinios“, interneto svetainėms: „Mano kraštas“, „Regionų naujienos“, „Šilainės kraštas“, „Pamarys“, „Šilutės žinios“, „Žemaitija.lt“.
Dalia Mankienė,
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos
vyresn. bibliotekininkė
Be the first to comment on "Tarptautinė Vydūnui skirta konferencija Pagėgiuose"