Milijonas viršplaninių lėšų… su tom pačiom duobėm

Viščiukus skaičiuoja rudenį, o įvykdytą biudžetą – pasibaigus kalendoriniams metams. Jau paskelbtas Šilutės rajono savivaldybės praėjusių – 2016 metų – Šilutės rajono savivaldybės biudžeto plano įvykdymas. Tad yra ką pamatyti bei „suskaičiuoti“.

Jis atrodo neblogai – numatytas bendras planas įvykdytas ir net viršytas. Buvo suplanuota, kad į Šilutės rajono biudžetą bendrai turėtų patekti 36 milijonai 375 tūkstančių eurų. Tačiau savivaldybės iždo balanse metų gale buvo beveik 772 tūkstančiais eurų daugiau. Procentais – tai 102,1 (arba 2,1 %) daugiau. Bemaž viskas pasiekta nuo rajono savivaldybės administracijos nepriklausančių aplinkybių.

Duobės

Tačiau matosi ir bėdos. Didžiausią susirūpinimą rajono vadovams turėtų kelti metai iš metų pasikartojanti problema – nesurenkamos lėšos į „pajamomis už teikiamas paslaugas“ (savivaldybės) pavadintą biudžeto eilutę.  Nuo 2012 metų – praėję metai patys liūdniausi – atsilikimas nuo plano 17,3 %. Pinigais – į rajono biudžetą pernai negauta 183,9 tūkstančių eurų. Kaip rodo paskutiniųjų metų statistika – teigiama šita biudžeto eilutė buvo tik 2013 metais. Tais metais numatyta suma viršyta 24 tūkstančiais eurų. Toliau kitų metų ataskaitose šioje vietoje minusai: 2014 metais nesurinkta 142,32 tūkstančių, 2015 m. – 153,8 tūkstančių ir 2016 m. – 183,9 tūkstančių eurų.

Savivaldybė šiaip jau kokių ypatingų komercinių paslaugų neteikia. Tačiau taip įvardinti mokesčiai už vaikų lankymą darželiuose, ar mokesčiai už papildomo ugdymo mokyklas – Sporto, Meno bei panašius dalykus.

Kita didesnė praėjusių metų biudžeto duobė – 12,2 tūkstančiai eurų trūkumas „mokestis už atliekų tvarkymą“. Tai nėra labai didelė suma, žinant, kad surinkimo planas buvo 1 milijonas 100 tūkstančių eurų (procentais surinkta 98,9). Šiaip jau pasidžiaugti tikrai verta, nes 2015 metais už atliekų tvarkymą buvo nesurinkta 53,9 tūkstančių Eur. Tiesa, ir plano tuomet būta didesnio – 1 milijonas 158 tūkstančiai eurų. Tai, paprastai sakant, mokestis už šiukšles, kurį moka ir gyventojai, ir įmonės.

Dar kalbant apie trūkumus – tai 14,2 tūkstančiai eurų negauta iš „mokesčio už gamtos išteklių naudojimą“. Tačiau biudžete jis šiaip jau nedidelis – planas buvo 95 tūkstančiai eurų.

„Auksiniai kiaušiniai“

Tačiau kas vis tik padėjo viršyti 2016 metų Šilutės rajono savivaldybės biudžetą? Ko gero absoliučiais skaičiais skaičiuojant – tai gyventojų pajamų mokestis. Jis viršytas 819,6 tūkstančiais eurų. Ši biudžeto eilutė pasipildė 9,8 % daugiau, nei buvo suplanuota. Ir visa tai greičiausiai dėl to, kad praėjusiais metais visoje šalyje pakilo biudžetininkų bei privataus sektoriaus darbuotojų atlyginimai. O viena teigiama „provincijos“ ypatybių yra ta, kad gyventojų pajamų mokestis patenka ten, kur dirbantysis yra deklaravęs savo gyvenamą vietą. Mūsų atveju, tikrai daug šilutiškių, baigusių įvairias studijas, įsidarbino Vilniuje ar kituose didesniuose miestuose. Ten, žinia, ir pinigai „vaikšto“ didesni. Tad nuo sotesnio jų gyvenimo, papilnėjo ir Šilutės rajono biudžetas.

Yra ir daugiau eilučių praėjusių metų biudžete, kurios viršijo planą. Tai „žemės mokestis“ – 180,5 % (papildomai 157,7 tūkstančiais eurų), ilgalaikio turto realizavimo pajamos – 131,2 % (plius 39 tūkstančiai Eur), žemės nuomos mokestis – 122,7 % (22,7 tūkstančiai Eur virš plano). Kitos biudžeto eilutės pasipildė ne taip ženkliai.

Apibendrinant galima apstebėti, kad 2016 metų Šilutės savivaldybės „reguliavimo sferoje“ esančioje biudžeto dalyje buvo suplanuota gauti 11 milijonų 457 tūkstančiai eurų. Sudėjus viską – su pertekliumi bei trūkumu – surinkta 1 milijonas 5 tūkstančiai eurų, arba 8,8 %, daugiau. Kitą Šilutės rajono biudžeto dalį sudaro lėšos gaunamos iš valstybės biudžeto valstybės deleguotoms funkcijoms vykdyti. Nors ir šioje vietoje būta „nepilnų eilučių“, tačiau bendrai paėmus, 2016 metų Šilutės rajono biudžeto planas įvykdytas ir net šiek tiek viršytas.

Be the first to comment on "Milijonas viršplaninių lėšų… su tom pačiom duobėm"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*