VARDŲ skaitymas Švėkšnoje

Prasideda savaitę visoje Lietuvoje truksiantys VARDŲ skaitymai. Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai. Ši iniciatyva turi visiems priminti, jog Holokausto auka nėra tik skaičius. 2017 m. VARDŲ skaitymai Lietuvoje vykta jau septintą kartą, o Švėkšnos muziejus prie šios akcijos prisideda jau ketvirtus metus.

Kasmet, minint šią tragišką datą, Švėkšnoje būdavo įvardijami skaičiai: skirtingi šaltiniai nurodo skirtingus skaičius. Apie 300, netoli 400, virš 400…2014 m. Švėkšnoje buvo perskaityti 147 žmonių vardai. 2015 m. prie vardų skaitymo prisijungė Švėkšnos „Alicijos Rugytės“ skautų draugovė ir „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai su mokytojais. 2016 m. tradiciškai dalyvavo skautai ir prisijungė gimnazijos moksleiviai.

Visi šie asmenys kažkokiu būdu susiję su Švėkšna: gimę, gyvenę ar nužudyti Holokausto metu Švėkšnoje. Apie kai kuriuos žmones galima pasakyti daug daugiau negu vien vardą ir pavardę, galima pasakyti žmogaus amžių, profesiją, šeimyninę, socialinę ar ekonominę padėtį visuomenėje: Šajevičius Šmuelis, g. apie 1900 m., buvo fermos savininkas, turėjo tris vaikus, buvo našlys. Kiršner Meita, g. 1910 m., buvo namų šeimininkė, gyveno Švėkšnoje. Meitos vyras Kiršneris Cheskelis, g. 1908 m. Plungėje, gyveno Švėkšnoje. Ošerovič nee Neiman Rebeka, kilusi iš Skuodo, buvo matematikos mokytoja, prieš ištekėdama, dėstė matematiką Rygos universitete. Dukros Rachelė, g. 1926 m. ir Dvora, g. 1922 m. Rebekos vyras Šaja  ir sūnus Samuelis Holokaustą išgyveno.“ Visi šie žmonės buvo nužudyti Holokausto metu ir daugiausia, ką mes galime padaryti, tai juos prisiminti. Prisiminti, jog mūsų kaimynai buvo nužudyti, prisiminti gatves, koriomis jie vaikščiojo, namus, kuriuose gyveno. Prisiminti jų vardus ir pasakyti kitiems.

Švėkšnos žydų bendruomenės narių vardai, kurie žuvo Holokausto metu, publikuojami Yad Vashem archyve, United States Holocaust memorial museum (USHMM). Tačiau šie sąrašai nėra pilni, duomenys bet kada gali atsinaujinti, būti papildyti naujais vardais.

Holokausto minėjimo renginių ciklas vyksta savanoriavimo principu, bendradarbiaujant su istorikais, kraštotyrininkais, mokytojais, archyvų tyrinėtojais, visuomeninėmis organizacijomis. Nėra apsiribojama vien tik skaitymais: kasmet lankomos ir tvarkomos senosios žydų kapinės, Holokausto aukų vieta netoli Inkaklių. Gimnazistai, minint tragedijos dieną, atlieka kompozicijas, skaito eiles.

Šiemet vardus Švėkšnoje skaitysime rugsėjo 22 d. (penktadienį) 8 val. ir 13 val.:
– 8 val. skaitymai vyks Švėkšnos muziejuje (Bažnyčios g. 9a, Švėkšna);
– 13 val. skaitymai vyks prie Švėkšnos sinagogos; vėliau, norintys galės pasivaikščioti po buvusį Švėkšnos štetlą (miestelį), susipažinti su tarpukario laikotarpio Švėkšna (ekskursiją ves muziejininkė Monika Žąsytienė).

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus,
Švėkšnos ekspozicijos informacija.

Buvusioji Švėkšnos sinagoga šiandien.

Buvusioji Švėkšnos sinagoga šiandien.

Be the first to comment on "VARDŲ skaitymas Švėkšnoje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*