Užgavėnių kaukių paroda Katyčiuose

Užgavėnės – viena seniausių tradicinių švenčių Lietuvoje. Žaisminga, savita ir labai linksma šventė, kurios tikslas – „išvaryti“ žiemą ir „prišaukti“ pavasarį. Anot senolių pasakojimų, Užgavėnės turėtų būti švenčiamos aštuonias dienas. Tačiau, nesilaikydami šios tradicijos, mes švenčiame tik vieną dieną. Ypatingą vietą joje užima persirengėliai. Linksmiausia būna tada, kai šventės šurmulyje niekas tavęs neatpažįsta. Tad, nuo seniausių laikų ypatingai buvo garbinami kaukių drožėjai. Jų išdrožtos kaukės turėjo prasmę, paskirtį. Kuo baisesnė kaukė – tuo ji įdomesnė.

Katyčiuose gyvenantis kaukių drožėjas Algimantas Valaitis sako, kad kaukės charakteris priklauso nuo to, kokios nuotaikos būdamas imiesi šio darbo. Algimantas kaukių drožybą pradėjo nuo mažų kaukyčių. Šiuo metu jis drožia dideles, daugiau suvenyrines kaukes. Dalis jų puošia meistro sodybą, dalį savo darbų rodo parodose. Algimanto drožtų kaukių eilę žmona Vanda kasmet papildo megztomis išraiškingomis kaukėmis. Užgavėnių išvakarėse Vandos ir Algimanto darbų paroda buvo pristatyta Katyčių seniūnijos salėje.

Persirengėlių šurmuliai miesteliuose ir kaimuose jau buvo nutilę, kai pasikalbėti apie Užgavėnes ir kaukių drožybos  pomėgį į Katyčių seniūnijos salę atėjo būrelis vietos gyventojų. Prie arbatos puodelio kūrėjai Vanda ir Algimantas Valaičiai papasakojo apie savo pomėgį, kuris reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo, bet rezultatas neprastai džiugina. Į popietę atėjusios moterys papasakojo kaip  anksčiau katytiškiai švęsdavo Užgavėnes, kokių pokštų prisigalvodavo.

Kvapnios arbatos puodelis, nuoširdus pasikalbėjimas suartino jaunimą ir pagyvenusius katytiškius. O kas čia žino, gal popietėje dalyvavęs kuris iš vaikinų, kada nors ir pabandys ką nors išdrožti?  Ir gal patiks?

Nijolė Stanelienė,
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro

 

Be the first to comment on "Užgavėnių kaukių paroda Katyčiuose"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*