Kintų muzikos festivalyje – modernus lietuvių muzikos skambesys

Martynas Švėgžda von Bekker ir kompozitorė Monika Sokaitė.

Kintų muzikos festivalis įsibėgėja: startavęs liepos 14 d. ant Kuršių marių kranto Kintuose, praeitą savaitę klausytojams siūlė pianisto Daumanto Kirilausko rečitalį, Klaipėdos kamerinio orkestro (KKO) su Mindaugu Bačkumi (violončelė) ir Martynu Švėgžda von Bekker (smuikas) koncertą bei džiazo ir folkloro simbiozę. Pastarieji du koncertai kiekvienas savaip nestokojo lietuviškų akcentų – juose skambėjo lietuvių autorių premjeros.

Liepos 19 d. Didžiojoje Kintų bažnyčioje koncertavęs M. Švėgžda von Bekker su KKO pagriežė jaunos lietuvių kompozitorės Monikos Sokaitės Concerto grosso smuikui ir orketrui „Todos los fuegos el fuego“ („Visos ugnys – ugnis“). Kūrinys viešai skambėjo vos trečiąjį kartą – pasaulinė jo premjera įvyko 2017 m. rudenį Hamburge, o liepos pradžioje Šiauliuose įvyko ir premjera Lietuvoje.  M. Sokaitė koncertą parašė specialiai M. Švėgždai von Bekker – anot kūrėjos, „kompozicijos forma (baroko epochos concerto grosso) bei dedikacija atlikėjui Martynui Švėgždai von Bekker yra reveransas mūsų gražiai draugystei, grįstai smuiko muzika, meile ir pagarba“. Kompozitorę šį koncertą įkvėpė sukurti to paties pavadinimo 8 novelių rinkinys, kurio autorius – argentiniečių rašytojas, vertėjas ir intelektualas Julio Cortázaras. Ne veltui kūrinio pavadinime figūruoja ugnis – jos netrūko ir muzikoje, tiek operuojant ryžtingo skambesio  kvartos ir kvintos intervalais bei aštria artikuliacija, tiek dėl liepsningos, emociškai gilios M. Švėgždos von Bekker interpretacijos. Šalia M. Sokaitės koncerto, klausytojai taip pat girdėjo Felixo Mendelssohno, Johanno Sebastiano Bacho, Johno Rutterio, Fritzo Kreislerio ir Wojcieho Killaro kompozicijas.

Beje, nors M. Švėgžda von Bekker jau apie keletą dešimtmečių gyvena svetur (šiuo metu atlikėjas įsikūręs Hamburge, Vokietijoje), smuikininkui savo šaknys labai svarbios. Dieną prieš koncertą, liepos 18 d., menininkas inicijavo pokalbį-diskusiją apie lietuvių identitetą XXI a. Po muzikinės įžangos – M. Švėgždos von Bekkerio meistriškumo kursų dalyvių pasirodymo – keliasdešimt žmonių įsitraukė į atlikėjo inicijuotą diskusiją, svarstė apie mūsų tautos stiprybes, silpnybes, kiekvienas pasidalino savo mintimis apie tai, kas atrodo giliai lietuviška –nuskambėjo tiek charakterio bruožai, gyvenimo būdo aspektai, tiek gamtos reiškiniai, šventės ir kt.

Liepos 20 d. festivalis vienai dienai nukeliavo į Rusnę – evangelikų liuteronų bažnyčioje skambėjo programa „Folk in Jazz“, kurią interpretavo Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Gleb Pyšniak (violončelė), Evelina Pabarčiūtė (vokalas) ir Tadas Motiečius (akordeonas). Koncertas alsavo modernia lietuviška dvasia – skambėjo Leonido Mieldažio , specialiai šiam projektui sukurti kūriniai, kurių pagrindinės temos – lietuvių liaudies dainos iš keturių Lietuvos regionų. Naują „veidą“ lietuviškam folklorui suteikė jo jungtis su skirtingais džiazo stiliais.

Šalia šviežios L. Mieldažio lietuviško folkloro interpretacijos, koncerte skambėjo Loretos Narvilaitės kūrinys „Pamatyk jūrą tolumoje”, parašytas muzikantų vykdytam projektui „Langas į Lietuvą” ir originaliai sukurtas fortpeijoniniam trio. Rusnėje įvyko naujos kūrinio versijos (smuikui, violončelei ir akordeonui) premjera.

Anot violončelininko G. Pyšniak, „ši programa atlikta buvo pirmą kartą – taigi iš esmės tai pasaulinė premjera. Mums patiems buvo labai įdomu, kaip klausytojai priims mūsų naują projektą. Kitą dieną šią programą atlikome ir savo vestuvėse (liepos 21 d. G. Pyšniak ir D. Dėdinskaitė susituokė – red. past.) – žmonės liko sužavėti!“ Sužavėti liko ir klausytojai Rusnėje – po koncerto publika dėkojo ir džiaugėsi nuostabia, magiška atmosfera.

Sumanymas pristatyti džiazu „paskanintą“ lietuvišką folklorą muzikantams gimė neatsitiktinai – jau kurį laiką jie nuosekliai skleidžia lietuvių muziką. „Kartu su Dalia visada stengiamės šalia smuiko ir violončelės aukso fondo į programas įtraukti lietuvių kūrinius, pristatyti juos užsienio klausytojams“, pasakoja G. Pyšniak. „Šį kartą (anksčiau sėkmingai sukūrėme projektus „Langas į Lietuvą“ ir „Aerograma”) pirmiausiai norėjome sukurti lietuvišką projektą lietuvių klausytojams, norėjome, kad lietuvių liaudies dainas kartu dainuotų ir jaunimas, todėl kilo idėja sukurti būtent „Folk in Jazz”. Toks ansamblis – smuikas, violončelė, akordeonas ir dziazo balsas – yra neįprastas derinys, kuris, mūsų nuomone, per šį projektą pavirto savotišku nauju žanru“.

Solistas Vytautas Kiminius.

Solistas Vytautas Kiminius.

Lietuviškų skambesių netrūks ir artėjančiame Kintų muzikos festivalio koncerte – liepos 29 d. viešės Vytautas Kiminius (birbynė) su styginių kvartetu „Archi Quartet“. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje jie pristatys programą „Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu“, kurioje – pasaulyje pripažinti klasikos šedevrai, vieni iš gražiausių lietuvių kompozitorių kūrinių ir specialiai šiam instrumentui rašytos kompozicijos. Žadama, kad birbynė nuskambės novatoriškai, atskleisdama naujas instrumento galimybes. Anot atlikėjų, šios pgogramos tikslas yra per simbolius ir muziką atspindėti, kaip pasaulio klasikos kūriniai gali puikiai derėti su nacionaliniu Lietuvos instrumentu, įprasminant šimtą laisvės metų.

Koncerto solistas Vytautas Kiminius šiuo metu stažuojasi Italijoje „Conservatorio di Verona Evaristo Felice Dall‘abaco“ ir yra pirmasis, išvažiavęs studijuoti birbynės atlikimo meno į Italiją. Atlikėjas muzikuoja Lietuvos ir užsienio koncertų salėse, pristatydamas publikai Lietuvos kultūrą. Solistas 2015 m. Lietuvos nacionalinį instrumentą pristatė visam pasauliui, projekto „The sound of Europe“ tiesioginės transliacijos metu, „Deustche Welle“ kanale. V. Kiminius, nepaisydamas nusistovėjusių stereotipų, atskleidžia plačias instrumento galimybes – tuo įsitikinti galės ir Kintų muzikos festivalio svečiai, galėsiantys išgirsti unikalią birbynės ir styginių kvarteto derinį.

Svečiai iš Austrijos „Trio Alba“.

Svečiai iš Austrijos „Trio Alba“.

Dieną anksčiau, liepos 28 d. (šeštadienį), lietuviški festivalio akcentai trumpam užleis vietą laikui nepavaldžiam elegantiškam klasikos grožiui. Didžiojoje Kintų bažnyčioje koncertuos svečiai iš Austrijos „Trio Alba”, klausytojams pateiksiantys Vienos klasiko Josepho Haydno ir romantikų Felixo Mendelssohno bei Bedřicho Smetanos kūrinių fortepijoniniam trio programą. „Trio Alba” kritikai liaupsina už jaunatvišką energiją, aistrą ir užburiantį žaismingumą, o kartu – gilias kamerinės muzikos struktūros žinias bei ypatingą garso kultūrą. Kolektyvo meistriškumo įrodymas – šiemetis debiutas prestižinėje Vienos „Musikverein“ salėje.

„Elegancija iš Vienos” | „Trio Alba” koncertas – liepos 28 d. 20 val. Didžiojoje Kintų bažnyčioje.

„Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu” | Vytauto Kiminiaus (birbynė) ir „Archi Quartett” koncertas – liepos 29 d. 20 val. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Bilietai platinami platformoje bilietai.lt

Be the first to comment on "Kintų muzikos festivalyje – modernus lietuvių muzikos skambesys"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*