Škvalas Muižėje ir biurokratinės jo likvidavimo kliūtys

Liepos 16 dieną Kintų seniūnijos Muižės kaimo apylinkėse 15 valandą 10 minučių lyg ir iš niekur kilęs škvalas vos per 20 minučių spėjo kaip reikiant „įsiamžinti“. Jam praūžus vietos gyventojai suskaičiavo apie 30 – 40 abipus kelio į Ventę nulaužtų medžių. O tuo pačiu žmonės džiaugėsi, kad nors jų ir išvartyta bei nulaužta daug, tačiau tiesioginės žalos kaimo gyventojai nepatyrė.  

Jau praėjo pusantro mėnesio, tačiau to gamtos šėlsmo padariniai iki šiol styro beveik nepajudinti vienoje lankomiausių Lietuvos vietų. Vasaros sezono metu į Ventę veda daugelio keliai – ir važiuoti, ir su dviračiais čia traukia būriai turistų, keliautojų bei šiaip smalsuolių. Neišvengiamai jie važiuoja pro vasaros škvalo pažymėtą kelio vietą. Kuo toliau, tuo ji dar labiau išryškėja, nes dabar gerai matomi ne tik tai, kas liko iš medžių, bet ir dėmesį traukia ir krūvos sudžiūvusių lapų, kurie labai ryškiai disonuoja su žalia vasaros spalva ir sudaro netvarkingos, šeimininkų neprižiūrimos vietos, įspūdį.

Nemažai medžių buvo nulaužta ar išversta kelio zonoje. Iš karto po važiuojamoji dalis buvo atlaisvinta juos nuvelkant ar nupjaunat. Dažnas virsdamas medis kelio pakraštyje atvėrė nemenką duobę, kurios šiuo metu jau užbertos žvyru, tačiau didesnio remonto sulauks vėliau. Taip sakė Algirdas Jakubauskas Šilutės kelių tarnybos viršininkas, paklaustas apie škvalo padarinių likvidavimą kelio Kintai – Ventė zonoje.

A.Jakubauskas kalbėjo, kad jie dirba atsižvelgdami į savo planus. Apie atsiradusias netikėtas problemas keliuose jie paprastai sužino per internetinę informacinę sistemą – Lietuvos keliais važinėja eismo info sistemos darbuotojai. Jie ir pažymi atsiradusias remonto ar kitokių darbų reikalaujančias vietas. Atsižvelgiant į padėtį, nurodamas ir terminas, iki kada tas problemas reikia išspręsti. Šiuo atveju, sakė A.Jakubauskas, sutvarkyti škvalo padarinius reikėjo iki rugpjūčio 28 dienos. Į pastebėjimą, kad nors išvirtę medžiai ir išvežti, tačiau likę kelmai bei krūvos šakų su lapais, Šilutės kelių tarnybos viršininkas pažadėjo, kad tai bus taip pat sutvarkyta, kai tik atsiras galimybė – šiuo metu dirba kitus neatidėliotinus darbus.

Kintų girininkas Romualdas Barkauskas, kurio žinioje yra prie kelio augantis ir škvalo pažymėtas miškas, sakė, kad jam, kaip miškininkui, taip pat nemalonu ir skaudu matyti išvartytus medžius. Tačiau visą tai galima tvarkyti tik remiantis nustatytomis taisyklėmis. Pagal jas, kirtimai apsauginiuose miškuose leidžiami tik nuo rugpjūčio 1 dienos. Šiaip jau rugpjūtis – atostogų metas, tad turintys išrašyti tuos leidimus atitinkamų žinybų darbuotojai atostogavo. Dabar suplanuota, kalbėjo R.Barkauskas, kad rugsėjo mėnesį, baigę kitus darbus, į Kintų miškus atvažiuos miško paruošos įmonės kirtimo brigada. Tuomet ir sutvarkys šiuos medžius.

Belieka tuo tikėti ir viltis, kad niekas gamtos šėlsmo padarinių likvidavimo darbams jau nebesutrukdys, ir bent jau iki kitų metų turistinio vasaros sezono viskas bus sutvarkyta. Tačiau liūdna, kad savo kieme negalima tvarkytis kaip būtina. Ir negalime paaiškinti važiuojantiems pro šalį iš svečių šalių atvykusiems turistams, kad ne Šilutės rajono valdžia dėl šio šabakštyno kalta, ir kad rajono žmonių gyvenimą ir gamtą savo nurodymais ir nustatytomis taisyklėmis reguliuoja Vilnius. Tačiau taip pat kyla ir klausimas, ar viską iki galo padarė tie, kam tai daryti tiesiogiai ir pridera…

Be the first to comment on "Škvalas Muižėje ir biurokratinės jo likvidavimo kliūtys"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*