Šilutės aeroklubo padangę raižė lėktuvų kopijos

Šeštadienį Šilutės aeroklubo skraidymo aikštelėje Armalėnuose vyko respublikinės radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų skraidymo varžybos „Pamario taurei“ laimėti. Susumavus visą dieną vykusių modelių varžytuvių rezultatus paaiškėjo, kad šį kartą pereinamoji taurė bus išvežta į Vilnių, nes sostinės sportininkai šį kartą pasirodė geriau už Klaipėdos krašto atstovus, kurie ją buvo laimėję porą metų iš eilės.

Respublikinės „Pamario taurės“ radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos – buvusi ilgametė išskirtinė Šilutės aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubo „Skrydis“ tradicija. Dėl įvairių priežasčių ji buvo nutrūkusi ir tik 2015 metais kelių klubo entuziastų dėka ji buvo vėl atgaivinta.

Jau trečią kartą rengiamos varžybos tampa vis populiaresnės: šeštadienį Armalėnuose varžėsi jau trylika modeliuotojų iš visos respublikos (praėjusiais metais aštuoni). Kaip sakė iš Vilniaus atvykę šios labai ypatingos sporto šakos atstovai, jų manymu, šiek tiek pritrūko didesnės reklamos, nes daugelis lėktuvų kopijų gamintojai apie šias varžybas sužinojo per vėlai ir tiesiog nespėjo joms pasiruošti. Labai tikėtina, kad kitais metais „Pamario taurei“ laimėti radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos jau bus tarptautinės, nes pasižiūrėti, kaip jos vyksta atvyko ir keletas Latvijos modeliuotojų. Jiems visa, kas buvo Šilutėje, labai patiko. Džiaugėsi jomis ir pirmą kartą čia dalyvavę vilniečiai.

Modelių kopijos reiškia, kad vos keletą kilogramų sveriantys apie metrą ilgio siekiantys lėktuvai yra iš tiesų skraidžiusių ar tebeskraidomų aparatų sumažintos kopijos. Tad atvykusieji pažiūrėti šių varžybų matė ir legendinę LITUANICA, ir ANBO, ir Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų laikų lėktuvus. Būta ir šiuolaikinių visokiomis spalvomis bei ženklais pažymėtų lėktuvų modelių. Susumuojant rezultatus buvo vertinamas ne tik jų skraidymas, bet ir išvaizda – kiek jei realiai atitiko (panašėjo) į originalą. Ne vienas modeliuotojas tokio lėktuvėlio piloto kabinoje buvo įkurdinęs ir „pilotą“, nors pats modelį radijo bangomis valdė stovėdamas žemėje.

Oro sąlygos lengvų modelių varžyboms šiais metais nebuvo pačios palankiausios – pradžioje pliūptelėjo lietus, o vėliau pūtė stiprokas vėjas. Laimei, antroje dienos pusėje jis kiek sumažėjo. „Galingiems“ benzinu varomiems lėktuvams toks vėjas nebuvo didelė kliūtis, tuo tarpu turintiems elektrinius variklius, reikėjo kaip reikiant su juo pasigalynėti, tuo parodant jį valdančio meistriškumą. Dviem dalyviams Šilutės vėjas buvo lemtingas – jų modeliai sudužo.

Lėktuvų kopijos, kaip ir „tikri“ lėktuvai, varžėsi danguje atlikdami akrobatines figūras, kurioms komandas stovintieji ant žemės perdavinėjo radijo bangomis. Keturios figūros buvo privalomos, o šešias, apie tai iš anksto pranešę teisėjams, kiekvienas galėjo pasirinkti pats. Iš viso buvo trys turai. Pagal tokių varžybų taisykles, vertinami buvo tik du geriausi skraidymai.

Susumavus rezultatus, pirmąją vietą laimėjo klaipėdietis, didžiulis tokių modelių entuziastas Algirdas Ungulaitis. Vokišku kariško lėktuvu FW-190 skrisdamas jis surinko 151 tašką. Vilnietis Aleksandras Vizbaras, surinkęs 140 taškų, liko antras. Trečią vietą taip pat iškovojo vilnietis Vladimir Romanov – 132 taškai. Toliau dalyviai pagal iškovotas vietas ir surinkus taškus rikiuojasi taip: Valerijus Kaniušas (Vilnius -126), Vladimiras Antochinas (Vilnius – 122), Rimantas Viskontas (Gargždai – 103), Sergejus Sergejevas (Vilnius – 91), Kęstutis Paldauskas (Šilutė – 77), Oleg Kostik (Klaipėda – 73), Valdas Zaliauskas (Šilutė – 66), Gediminas Kačerauskas (Baisogala – 60), Gytis Gabšys (Klaipėda – 39) ir Ričardas Macejūnas (Kaunas – 28).

Varžybų nugalėtojas A.Ungulaitis ir jam sėkmę atnešęs lėktuvo modelis.

Varžybų nugalėtojas A.Ungulaitis ir jam sėkmę atnešęs lėktuvo modelis.

Varžybų dalyvių modelius ir skraidymus vertino patyrę ilgamečiai modeliuotojai Edvardas Šeikovskis,  Vytas Vasiliauskas ir Boleslovas Danušis iš Klaipėdos bei Vytautas Steponavičius iš Kuršėnų.

Šias varžybas surengę Šilutės aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubo „Skrydis“ nariai Kęstutis Paldauskas ir Alvydas Ruškys labai dėkoja dalyviams, teisėjams ir ypatingai jas padėjusioms surengti įstaigoms, verslininkams bei pavieniams asmenis. Visi dalyviai išvažiavo labai patenkinti Šilutėje surengta lėktuvų modelių renginiu.

Be the first to comment on "Šilutės aeroklubo padangę raižė lėktuvų kopijos"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*