Mingė dabartinėse nuotraukose

Rugpjūčio pabaigoje „Šilainės krašto“ straipsnyje „Mingės senose fotografijose“ buvo publikuotos 1982 metais čia darytos nuotraukos. Savita ir etnografiniu požiūriu unikali dviejose Minijos upės krantuose išsidėsčiusi pamario gyvenvietė tuomet visa buvo „išfotografuota“, nes buvo pradėtas rengti šio kaimo regeneracijos projektas.

Prieš 35 metus darytose nuotraukose matosi, kad žmonės tuomet gyveno dar iki Antrojo pasaulinio karo statytuose namuose. Ir tik karts nuo karto tuomet dirbusi parduotuvė buvo „šiuolaikinė“. Vargingi buvusių žvejų namai Mingėje bei infrastruktūros nebuvimas vertė žmones bėgti iš kaimo.

Atkūrimo planas buvo parengtas, tačiau atkūrus nepriklausomybę, nebuvo lėšų jį įgyvendinti. Taip viskas ir pasiliko.

Iki tol žvejyba vertęsi bei iš žemės ūkio gyvenę kai kurie „mingėnai“, po kurio laiko sulaukę europinės paramos, ėmė pritaikyti savo sodybas teikti poilsio bei vandens turizmo paslaugas. Kairiojo Mingės kranto pabaigoje, šalia Krokų Lankos ežerą su Minijos upe jungiančio Purvalankio upelio, atsirado kavinė. Kintų buriuotojai, pasinaudojo europine parama, ir kitame Minijos upės krante, beveik priešais kavinę, pasistatė jachtklubą. Dar anksčiau keletas klaipėdiškių bei palangiškių iš vietos gyventojų jau buvo įsigiję jų sodybas ir pavertę jas poilsio zonomis. Šiandien žiūrint į jas, visai galima manyti, kad jie laikėsi anuomet sukurto regeneracijos projekto.

Dabartiniais laikais Mingė žingsnis po žingsnio ėmė dar sparčiau modernėti – pasikeitus savininkams kaimas įgavo naują kvėpavimą ir dabartiniai vaizdai nuo 1982 metais darytų fotografijų labai skiriasi. Vis tik labiau pasikeitė dešinys kaimo krantas. Nors ir viename ir kitame upės krante yra dar po ūkiškai gyvenantį gyventoją, tačiau kaimas iš ties tapo rekreacinis. O kaip pamaryje ir dera, prie retos krantinės nėra pririšto laivo.

Kairiajame krante daugiau išlikę senųjų, kone autentiškų, sodybų. Beveik visos jos suremontuotos ir nė iš tolo neprimena anų metų vaizdų. Čia poilsiaujantiems gal šiuolaikinių patogumų ir trūksta, tačiau ne viename name išlikusi autentiška namo aplinka ir dvasia.

Tuo tarpu dešiniojo Mingės kranto sodybos labiau šiuolaikiškos. Nors dauguma jų atstatant išlaikė senųjų žvejų namų bruožus, bet yra ir kitokių. Statybos vyksta ir po šiai dienai. Greičiausia ir ateityje kaimas keisis, nes yra užrašų, skelbiančių apie čia parduodamas sodybas ar žemės sklypus. Tačiau rimtų pirkėjų gali tekti palaukti, nes nekilnojamas turtas Mingėje ne tik labai daug kainuoja, bet ir įpareigojimai statytojams giežti: Mingė yra valstybės saugomoje teritorijoje – Nemuno deltos regioniniame parke.

Be the first to comment on "Mingė dabartinėse nuotraukose"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*