Vardų skaitymai Švėkšnoje

Prasideda visoje Lietuvoje vyksianti iniciatyva VARDŲ skaitymai. Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai. Ši iniciatyva turi visiems priminti, jog Holokausto auka nėra tik skaičius. 2018 m. VARDŲ skaitymai Lietuvoje vyksta jau aštuntą kartą, o Švėkšnos muziejus prie šios akcijos prisideda jau penktus metus. 

Kasmet, minint šią tragišką datą, Švėkšnoje būdavo įvardijami skaičiai: skirtingi šaltiniai nurodo skirtingus skaičius. Apie 300, netoli 400, virš 400… Kasmet prie Vardų skaitymo prisijungia vis nauji žmonės: Švėkšnos „Alicijos Rugytės“ skautų draugovė, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai su mokytojais, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniai ir jų mokytojos.

Visi vardai kažkokiu būdu susiję su Švėkšna: gimę, gyvenę ar nužudyti Holokausto metu Švėkšnoje. Apie kai kuriuos žmones galima pasakyti daug daugiau negu vien vardą ir pavardę, galima pasakyti žmogaus amžių, profesiją, šeimyninę, socialinę ar ekonominę padėtį visuomenėje: Šajevičius Šmuelis, gimęs apie 1900 m., laikė ūkį, turėjo tris vaikus, buvo našlys. Kiršner Meita, gimusi 1910 m., buvo namų šeimininkė, gyveno Švėkšnoje. Meitos vyras Kiršneris Chaskelis, gimęs 1908 m. Plungėje, gyveno Švėkšnoje. Ošerovičienė Rebeka, kilusi iš Skuodo, buvo matematikos mokytoja, prieš ištekėdama, dėstė matematiką Rygos universitete. Dukros Rachelė, gimusi 1926 m. ir Dvora, gimusi 1922 m. Rebekos vyras Šaja  ir sūnus Samuelis Holokaustą išgyveno.“ Visi šie žmonės buvo nužudyti Holokausto metu ir daugiausia, ką mes galime padaryti, tai juos prisiminti. Prisiminti, jog mūsų kaimynai buvo nužudyti, prisiminti gatves, koriomis jie vaikščiojo, namus, kuriuose gyveno. Prisiminti jų vardus ir pasakyti kitiems.

Švėkšnos žydų bendruomenės narių vardai, kurie buvo nužudyti Holokausto metu, publikuojami Jad Vašem archyve, JAV Holokausto memorialinio muziejaus duomenų bazėje. Tačiau šie sąrašai nėra pilni, duomenys bet kada gali atsinaujinti, papildyti naujais vardais.

Holokausto minėjimo renginių ciklas vyksta savanoriavimo principu, bendradarbiaujant su istorikais, kraštotyrininkais, mokytojais, archyvų tyrinėtojais, visuomeninėmis organizacijomis. Nėra apsiribojama vien tik skaitymais: kasmet lankomos ir tvarkomos senosios žydų kapinės, Holokausto aukų vieta netoli Inkaklių. Gimnazistai, minint tragedijos dieną, atlieka kompozicijas, skaito eiles.

Holokausto aukų vardų skaitymai Švėkšnoje vyks rugsėjo 21 d. (penktadienį) 12 val. prie Švėkšnos sinagogos.

Žemaičių Naumiestyje –  rugsėjo 21d. (penktadienį) 12 val. Šiaudviečių dauboje (žudynių vietoje).

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus,
Švėkšnos ekspozicijos informacija

Be the first to comment on "Vardų skaitymai Švėkšnoje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*