Moksleiviai Rambyne išbandė knygnešių dalią

Jau trečią kartą Pagėgių Martyno Jankaus muziejus Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti Rambyno ir Bitėnų apylinkėse surengė teatralizuotą švietėjišką renginį moksleiviams „Knygnešių keliais 2018“. Šiame kone pusdienį trukusiame žaidime antradienį dalyvavo daugiau kaip pusantro šimto Pagėgių savivaldybės, Šilutės ir Tauragės rajonų mokyklų moksleivių.   

Šio realybę labai primenančio žaidimo esmė: iš rengėjų gautą lietuviško rašto draudimo laikų spaudą – knygas ir laikraščius – saugiai atnešti į numatytą vietą. Realybė buvo tokia, kad einančius šio žaidimo dalyvius „pasienyje“ galėjo atidžiai patikrinti netikėtai iš miško išnirę „caro“ siųsti pasieniečiai. Tad moksleiviams reikėjo tuos leidinius išmoningai pasislėpti savo nešuliuose ar rūbuose.

O tikslą galima buvo pasiekti tik praėjus „tikrų tikriausią“ pasienio tarp anų laikų Prūsijos ir Rusijos kirtimo punktą. Laimėtojais buvo paskelbta ta komanda, kuriai pasisekė „nepastebėtiems“ pernešti daugiausiai leidinių. Be to, sumuojant galutinius šių varžybų rezultatus skaičiuojami buvo ir atliktų papildomų užduočių atsakymai.

Žaidimas prasidėjo moksleivių komandoms išsirikiavus ant Rambyno kalno ir skambiai prisistačius. Visi atvažiavo pasirengę šiam žaidimui – daugelis buvo apsirėdę Spaudos draudimo laikų rūbais, kiti turėjo savo komandą iš kitų išskiriančių ženklų. Užduotis kiekviena komanda gavo iš Nemunu atplaukiusių pasieniečių. Jų į krantą išmestuose maišuose buvo ir knygos, ir skirti papildomi darbai, kurias reikėjo atlikti einant į M.Jankaus muziejų Bitėnuose.

Tie, kurie tokiame knygnešių žaidime dalyvavo jau ne pirmą kartą, labai greitai ėmėsi darbo: vieni greitai bėgiojo ne tik miško takeliais, bet ir pačiu mišku, kiti šauniai apgaudinėjo tikrintojus. O jais buvo Pagėgių jaunųjų ugniagesių organizacijos atstovai. Jie išmoningai ir labai atidžiai tikrino einančiuosius. Vieniems šių laikų knygnešiams sekėsi nepastebėtiems prasmukti pro juos, kiti po tokio patikrinimo neteko savo nešulių.

Vis tik atidžiausias išbandymas visų laukė prie „tikrų tikriausio“ pasienio punkto: čia einančius labai nuosekliai tikrino „caro žandarai“. Nežiūrint šių pareigūnų pastangų, ne vienam pavyko nepastebėtiems pro juos su savo ypatingais nešuliais prasmukti. Tačiau buvo ir tokių, pas kuriuos rado knygų, čia pat uždarė į „žandarmeriją“. O viskas baigėsi sulaikytojų „teismu“, kuris vyko renginiui einant į pabaigą. Vieni knygnešiai buvo nubausti padainuoti dainą, kiti turėjo pavaikščioti žąsele.

Baigėsi šis žaidimas Tauragės kultūros centro folkloro ansamblio „Jūrupė“ dainomis. Tačiau įdomiausiai moksleiviams vis tik buvo Pagėgių pasienio rinktinės Bardėnų užkardos kinologų pasirodymas. Dresiruoti šunys rodė savo sugebėjimus rasti pamestą daiktą, pasislėpusį žmogų bei demonstravo kitas galimybes. Smagiai atliekant knygnešių užduotis gryname ore, visi žaidimo dalyviai praalko, todėl smagiai kirto pasieniečių išvirtą plovą.

2 Comments on "Moksleiviai Rambyne išbandė knygnešių dalią"

  1. Puikus renginys, pritaikytas šių dienų jauniesiems knygnešiams.Įdomu, ar jie bent pavartė ar paskaitė bent vieną leidinį.

  2. Kontrabandininkas | 2018-05-15 at 19:33 |

    Skaitymui nebuvo kada – reikėjo sveikiems nešti kudašių… :)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*