Savivaldybės darbuotojams buvo primintos „kompiuterinės higienos“ taisyklės

Nepraėjus nei savaitei po 150 pasaulio šalių užklupusio ir beveik 200 tūkstančių kompiuterių duomenis užkodavusio kompiuterinio viruso „WannaCry“ atakos, Šilutės savivaldybės Komunikacijų skyriaus vyriausiasis specialistas informatikas Antanas Balvočius ir kompiuterinės technikos inžinierė Vitalija Toleikienė savivaldybės darbuotojams surengė seminarą „Kibernetinė sauga“.    

Susirinkusiems buvo priminti pagrindiniai principai, kaip veikia internetas bei kokie pavojai jame gali slypėti. A.Balvočius kalbėjo apie „matomą“ ir „nematomą“ internetą. Jis sakė, kad nemažai greta svetainių, leidžiančių žmonėms internete atsipalaiduoti, gali būti nuorodų siūlančių pratęsti malonias emocijas, tačiau jos veda į kenkėjiškus puslapius. Tuomet, vartotojui nenujaučiant, gali atsiverti prieiga prie jo kompiuterinės sistemos ir duomenų. Ir ne tik dėl to, kad juos pasisavintų ar „užrakint“, bet, esant reikalui, piktavaliai turėtų galimybę pasinaudoti tokiu „saugiu“ kompiuteriu kitoms atakoms ar išpuoliams.

Informatikos specialistas taip pat kalbėjo apie nesaugų ir saugų – koduotą – jungimosi į internetą protokolą, kuris šiaip jau baigiasi galūne s: HTTP – nekoduotas ir HTTPS – koduotas. Ir tik esant tokiam ryšiui, patartina internete „palikinėti“ savo asmeninius duomenis.

Taip pat susirinkusiems buvo priminta, kad neatidarinėtų laiškų, gautų iš nepažįstamų žmonių. Juo labiau dirbant savivaldybėje. Juose esanti informacija vėliau gali tapti raktu kenkėjams patekti į sistemą. Buvo priminta, kad elektroniniai laiškai nekoduojami. Dėl to jais persiunčiama turėtų būti tik minimali informacija. Esant reikalui siųsti svarbius duomenis, juos reikėtų „užrakinti“ slaptažodžiu, kuris adresatą turėtų pasiekti kitais informaciniais kanalais.

Savivaldybės kompiuterinių tinklų būklę ir esamomis saugumo priemonėmis užfiksuotus bandymus patekti į šią uždarą sistemą A.Balvočius iliustravo pavyzdžiais, kuriuos pastebėjo ir užkirto kelią įdiegta sudėtinga saugumo sistema. Jis taip pat paaiškino, kad dėl mažo patikimumo yra sustabdyta prieiga prie tokių žinomų ir populiarių interneto svetainių, kaip Facebook, YouTube ir panašių.

Tuo pačiu informacinių sistemų specialistas priminė, kad nei viena pati moderniausia pasaulyje antivirusinė sistema pasaulyje neužfiksavo gegužės 12 dieną žaibiškai išplitusio „WannaCry“ viruso atakos. Ir tik po kurio laiko visa tai buvo suvaldyta. Šiai kibernetinei epidemijai pasitarnavo ne tik daugelį atvejų pasenusi kompiuterinė bei programinė įranga, bet įtakos galėjo turėti „žmogiškasis faktorius“. Dėl to šiais laikais būtina prisiminti pagrindines kibernetinio saugumo taisykles ir laikytis „kompiuterinės higienos“ taisyklių.

Be the first to comment on "Savivaldybės darbuotojams buvo primintos „kompiuterinės higienos“ taisyklės"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*