Patyriau danties traumą – kas toliau?

Daugelis mūsų mano, jog dantų ėduonis (kariesas) yra pagrindinė problema, su kuria žmogus susiduria burnos ertmėje. Tačiau reikia nepamiršti ir kito svarbaus veiksnio, turinčio įtakos dantų būklei, t.y. dantų traumų. Dantų sužalojimai yra viena aktualiausių XXI a. burnos sveikatos problemų, daugiausia jos įvyksta vaikams, paaugliams ir jauniems žmonėms iki 20 metų.

Susižalojus burnos ertmę ir pastebėjus danties traumą, būtina kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą, kadangi danties gydymui turi būti sudarytas individualus gydymo planas, vykdomas ilgalaikis dantų traumos stebėjimas. Dantys gali būti sužaloti labai įvairiai: sumušti, išmušti, įmušti, palinkti į lūpos ar liežuvio pusę, tapti paslankūs (panirti, išnirti). Gali būti nulūžęs mažas emalio kraštelis (nutrupėti), nulūžti didesnis danties gabalėlis, danties dalis ar visas danties vainikas taip, kad atsivers danties pulpa (“nervas”), gali lūžti danties šaknis. Nuolatinio danties visiškas išmušimas (avulsija) yra viena iš nedaugelio realių neatidėliotinių odontologijos situacijų, kai yra kuo greičiau reikalinga pirmoji pagalba.

Ką daryti, jei įvyko dantų trauma?

  • Įvykus dantų sužalojimui reikia siekti, kad nukentėjusysis išliktų ramus.
  • Surastą dantį ar jo dalį paimti už vainikinės dalies ir kuo mažiau liesti šaknį. Kiekvieną kartą palietus danties šaknį periodonto ląstelės žūva ir taip sumažinama sėkmingo danties reimplantavimo tikimybė.
  • Jei iškritęs dantis yra nešvarus, jį trumpai, apie dešimt sekundžių nuplauti po tekančiu šaltu vandeniu ir pabandyti paskatinti pacientą/globėją, kitą šalia esantį žmogų reimplantuoti dantį. Kai dantis grįš į savo vietą, sukandus laikyti, stengtis atlikti kuo mažiau burnos judesių ir kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą – būtina per 24 valandas.
  • Jei reimplantacija neįmanoma – neina palaikyti sąkandžio (pvz., sąmonės netekęs pacientas), dantis turi būti įdėtas į tinkamą pervežimo terpę ir kartu su nukentėjusiuoju atvežtas į gydymo įstaigą.
  • Jeigu nulūžo tik danties dalis, taip pat būtina kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją odontologą, kartu atsivežti ir danties dalį, įdėtą į tinkamą terpę – pieną, žaliąją arbatą, seiles, propolį (bičių pikį), kiaušinio baltymą – blogiausiu atveju įmerktą į vandenį. Dantį į laikymo terpę reikia įdėti kuo greičiau, kad kuo mažiau jis išsausėtų.

Skubus danties reimplantavimas yra geriausias gydymas nelaimingo atsitikimo vietoje, tačiau reiktų įsitikinti, kad dantis yra nuolatinis, kadangi pieninų dantų reimplantuoti nereikia dėl didelės tikimybės pažeisti nuolatinio danties užuomazgą. Laiku pritaikius tinkamą gydymą, periodiškai stebint dantis po traumos, galima tikėtis geriausio galimo rezultato.

Be the first to comment on "Patyriau danties traumą – kas toliau?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*