Siūlo mokėti už šviesą, o ne už apšvietimo sistemą  

Šiuo metu viešojoje erdvėje dažnai girdima, kad planuojama pertvarkyti Šilutės miesto bei rajono miestelių apšvietimo sistemas. Prieš beveik trejus metus mintį, kad dabartinė sistema neefektyvi ir būtina jos pertvarka, iškėlė tuometis Šilutės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Arvydas Jakas. Panašu, kad šis projektas įgauna pagreitį, tačiau idėjos autorius mano, kad tai, kas dabar vyksta, iškreipia pamatinį sumanymą ir vėl pas mus bus pagal posakį „norėjo gerai, bet išėjo kaip visada“.

Prieš keletą metų iškelta pagrindinė mintis buvo paprasta: visą apšvietimo ūkį keletui metų atiduoti į privačias rankas. To besirūpinantiems verslininkams Savivaldybė mokėtų tik už šviesą, nusiimdama nuo pečių rūpestį rūpintis apšvietimo sistemomis. Norėdamas gauti pelno, verslas bus priverstas modernizuoti šią sistemą. Šios idėjos sėkmę rodo ir prieš keletą metų Savivaldybėje parengta galimybių studija. A. Jakas mano, kad Savivaldybė, mokėdama net ir tuos pačius apšvietimo sistemai skirtus pinigus, kuriuos dabar skiria apšvietimui, turės naudos, nes iš privatus verslo reikalaus apšviesti visas gatves, skirtingai nei yra dabar.

Paklaustas, ar verslui būtų patrauklus toks projektas, A. Jakas patvirtino tai sakydamas, kad jau, ko gero, visi žino, jog šiuolaikinės modernios lempos nuo 50 iki 70 ar net daugiau procentų yra efektyvesnės už dabartines. Šiandien elektros kaina rinkoje taip pat yra skirtinga, nes sujungus Lietuvą elektros jungtimis su Švedija bei Lenkija, atsivėrė Europos elektros biržos. O ten jos kaina daugeliu atveju yra mažesnė nei dabar perkama iš Eso, buvusio Lesto.

„Tai būtų ilgalaikis projektas. O investicijos į energetinius projektus yra saugūs. Šiandien pasaulyje yra daug fondų, kurie ieško saugių investicijų. Tad beliktų pasirinkti tinkamą kompaniją, kuri imtųsi šio milijoninio projekto“, – mano A. Jakas.

Sudarius sutartį Savivaldybei nebereikėtų rūpintis apšvietimo sistemomis, elektros kaina. Net ir mokant dabar apšvietimui išleidžiamus pinigus (o konkurso parenkant projekto vykdytoją – būtų galima ją ir sumažinti) beliktų tik prižiūrėti sutartyje numatytą ir aiškiai apibrėžtą gatvių apšvietimo trukmę bei skaičiuoti jo stiprumą.

„Prieš pasirenkant tokio apšvietimo projekto vykdytoją, – mano A. Jakas, – reikėtų labai atidžiai apskaičiuoti, kuriam laikui sudaroma tokia sutartis: 15, 20 ar daugiau metų. Nes verslininkų investicijos į rajono sistemų modernizavimą turi atsipirkti“. Mokant pinigus tik už sutartą šviesą ir nesirūpinant apšvietimo sistema, po tiek metų pasibaigus sutarčiai su verslu, visas apšvietimo ūkis pereis į Savivaldybės rankas.

Tai pirminė idėja. Tačiau A. Jakas mano, kad šiuo metu Savivaldybė rengiasi imti paskolą ir pati modernizuoti apšvietimo ūkį. Tuomet, anot politiko, bus duotas nurodymas seniūnams taupyti pinigus, kuriuos reikia atidavinėti kaip paskolą ir šviesos miestų gatvėse vargiai ar padaugės.

1 Comment on "Siūlo mokėti už šviesą, o ne už apšvietimo sistemą  "

  1. Laimonas Jakas | 2016-02-23 at 11:06 |

    Idomi tema kitoms savivaldybėms. Idėjos sumanymas yra naudingas visuomenei, o skaičiavimai tik padėtų apsispręsti per kuo trumpesnį laiką susigražinti ūkį. Gal užtektų ir 7-10 metų turint omenyje LED apšvietimo galimybes su saulės baterijomis šviesti kur kas ilgiau ir kelias dešimtis kartų mažiau eikvojant energiją.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*