Šilutės biudžetas įvykdytas, bet „juodų“ skylių yra

Su kalendoriais metais baigė galioti 2017 metų biudžetas – suvestinis pajamų ir išlaidų planas. Pažvelgus į Šilutės rajono savivaldybės „piniginę“, galima pasidžiaugti, kad bendrai paėmus, ji šiek tiek pilnesnė, nei buvo planuota. Tačiau neraminti turėtų metai iš metų esančios tos pačios biudžeto skylės – vis lieka keletas darbų (paslaugų), už kuriuos nepavykta surinkti numatytų pinigų. Jei vis tik pavyktų su šia problema susidoroti – ta nematoma piniginė būtų gerokai pilnesnė, tad ir darbų Šilutės rajono labui būtų galima nuveikti daugiau.

„Aukso kiaušiniai“ – gyventojų pajamų mokestis

Žinia, savivaldybių biudžetai sudaromi iš dviejų dalių – tai, ką turi susirinkti pats rajonas, ir pinigai, kuriuos gauna iš respublikinio biudžeto valstybės deleguotoms funkcijoms vykdyti. Toje dalyje tai pat ne viskas blizga – negauta 53,9 tūkstančiai eurų. Tačiau anksčiau ar vėliau valstybė savo įsipareigojimus įvykdo. Tad dėl to nerimauti lyg ir nereikėtų. Tad gerokai įdomiau pažiūrėti savivaldybės dalį. Juo labiau, kad kai ką gali kažkokiais svertais pati pareguliuoti.

2017 metais Šilutės rajono savivaldybė turėjo susirinkti 21 milijoną 249 tūkstančių eurų. O surinko beveik 725 tūkstančiais daugiau: viršijimas – 103,4 %. Kaip jau eilę metų nutinka, šią skylę užpildė gyventojų pajamų mokestis (GPM). Jo praėjusiais 2017 metais į Šilutės rajono biudžetą pateko truputėlis daugiau nei 730 tūkstančių Eur. Buvo suplanuota gauti 16 mln. 906 tūkstančius, o įplaukė – 17 mln. 636 tūkstančiai Eur. Ačiū už tai dirbantiems. Žinoma, pirmiausiai dirbantiems Šilutės rajono savivaldybėje, tačiau tendencijos tokios, kad į šią eilutę ženklią sumą pinigų sumoka dirbantys ne rajone, o, pavyzdžiui, Vilniuje. Pagal teisės aktus – sumokėtas darbuotojų GPM patenka ten, kur deklaruota dirbančiojo gyvenamoji vieta. Tad išvažiavusių studijuoti ir vėliau profesines karjeras didmiesčiuose pradėjusių buvusių rajono gyventojų GPM patenka į gimtuosius rajonus. Jei kas prisimena, kažkada dėl šios neteisybės labai pyko Vilniaus meras A.Zuokas.

Šilutės rajono biudžetas pasipildė ir geriau surinkus nekilnojamo turto mokestį – jo gauta 60,8 tūkstančių Eur daugiau. Daugiau gauta ir iš ilgalaikio turto realizavimo mokesčio – 86,3 tūkstančiai Eur. Ženklų įnašą viršijant padarė žemės ir žemės nuomos mokestis – atitinkamai 119,4 ir 26,1 tūkstančiai Eur daugiau. Pinigai už įvairias  rinkliavas taip pat svarūs – vietoje 50 tūkstančių, surinkta 70,3 tūkstančiai. Ir kitos biudžeto eilutės pilnesnės, nei buvo planuota, tačiau sumos čia ne tokios jau ženklios.

„Juodosios skylės“ biudžete    

Yra ir tokių. Šiaip jau – tai metais iš metų esančios biudžeto „eilutės“, kurių vis nepavyksta užpildyti. Didžiausią skylę – 186,6 tūkstančius eurų sudaro pajamos, pavadintos biudžete „už teikiamas paslaugas“. Tai įvairūs savivaldybės nustatyti mokesčiai. Nemažą jų dalį sudaro gyventojų nesumokėti pinigai už vaikų lankomas ikimokyklinio ugdymo bei papildomo ugdymo įstaigas. Savivaldybės tinklapyje esantis 2017 metų biudžeto plano vykdymas neleidžia tiksliai matyti, koks mokėjusiųjų ir nemokėjusių santykis. Tačiau svarstant apie tai, gali pirštis nuomonė, kad gal tie mokesčiai didoki? Tačiau taip pat žinoma, kad dalis jų grįžta į tas pačias ugdymo įstaigas. Tiksliau galima būtų pasakyti pamačius nuodugnesnius skaičiavimus ir skaičius. Bet jau iš to, kas dabar matosi – aišku, kad už dalį tėvų tuos mokesčius sumoka visi Šilutės rajono gyventojai.

Taip pat nemaža (gal ir didelė) skylė biudžete yra susidarius iš negauto mokesčio „už atliekų tvarkymą“ – 114,8 Eur. Liūdna, nes nors Šilutės rajone ir apmokestinti visi namų ūkiai, įmonės, tačiau metai iš metų ši mokesčių duobė vis neužsipildo. Gal kas nemoka? O gal nežino, kad mokėti reikia ar dar kažkas?

Šiaip jau santykinai nemaža suma su minuso ženklu (nesurinktu) mokesčiu yra už „naftos ir dujų išteklius“. Iš 80 suplanuotų gauti tūkstančių, į Šilutės rajono biudžetą tegauta tik kiek daugiau nei pusę – 42,8 tūkstančiai eurų. 27,6 tūkstančiai eurų negauta iš mokesčio, pavadinto „žemės realizavimo pajamos“. Taip pat 9,6 tūkstančių nesurinkta už aplinkos teršimą.

Sudėjus negautas pajamas bendrai, jei vis tik šie pinigai būtų surinkti ir papildytų rajono biudžetą, tai susidaryti ne tokia jau maža suma 375,8 tūkstančiai eurų.

Taip greitomis užmetus akį matosi, kaip atrodo praėjusių metų Šilutės rajono savivaldybės biudžetas, arba kitaip kalbant, kaip čia vyko gyvenimas.

Visą 2017 metų Šilutės rajono savivaldybės biudžeto plano vykdymą galima pamatyti Savivaldybės tinklapyje, paspaudus čia.

Be the first to comment on "Šilutės biudžetas įvykdytas, bet „juodų“ skylių yra"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*