Vėliavos mūsų gyvenime

 

Rytoj, kovo 11-tąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, savo šalį ir valstybę gerbiantys bei mylintys piliečiai prie savo namų kels valstybės vėliavą – trispalvę. Tai ne tik geranoriškas įsipareigojimas, bet ir valstybės aiškiai nustatyta tvarka.     

Lietuvos tautinė vėliava – trispalvė oficialiai mūsų šalyje patvirtinta 2004 metų rugsėjo 1-ąją. Tačiau po ilgo sovietinio draudimo pirmą kartą ji oficialiai ir nedrąsiai pasirodė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio renginiuose 1988 metais. Sovietinė valdžia ją leido naudoti nuo 1989 m. kovo mėnesio, kai LTSR Ministrų taryba įregistravo Sąjūdį kaip visuomeninę organizaciją.

Dar yra ir Lietuvos valstybės istorinė vėliava, kur raudoname lauke vaizduojamas sidabrinis šarvuotas raitelis Vytis ant balto žirgo, dešinėje rankoje laikantis virš galvos iškeltą sidabrinį kalaviją. Ją Lietuvos Respublikos Seimas įteisino 2004 m. liepos 8 d. Šios vėliavos prototipas – per 1410 m. Žalgirio mūšį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės naudotos vėliavos. Pasak lenkų metraštininko ir kronininko Jano Dlugošo, 30 iš 40 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės pulkų turėjo raudonas vėliavas su išsiuvinėtu šarvuoto raitelio, iškėlusio kalaviją, atvaizdu. Kitų dešimties pulkų vėliavose buvo išsiuvinėti Gediminaičių stulpai.

Prieš keletą metų buvo prasidėjusi diskusija, kad Valstybės trispalvę reikėtų pakeisti istorine vėliava. Tačiau iki šiol jokių sprendimų nėra priimta.

Lietuvos žmonės netrukdomi gali kelti abi valstybės vėliavas. Nemažai taip ir tai daro. Oficialios trispalvės kabo prie valstybių įstaigų, o piliečiai labiau gerbia istorinę vėliavą su raudoname audekle šuoliuojančiu Vyčiu. Šilutėje tokių yra ne vienas. Jos dažniausiai plevena prie neseniai pastatytų ar atnaujintų sodybų. Šios vėliavos kabo ant specialiai įrengtų stiebų – flagštokų. Tai ne tik labai gražu, bet ir stiprina pasididžiavimą savo šalimi.

Tuo pačiu primename, kad Valstybės vėliava iškeliama nuo 7 val. iki 22 val. prie Valstybės ir savivaldybių institucijų bei kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, 18 kartų per metus, taip pat valstybės paskelbtomis gedulo dienomis.

Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną ir liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną Valstybės vėliavą privaloma iškelti ir ant (prie) gyvenamųjų namų.

Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1881 str. pažeidimą gali būti skiriama piniginė bauda.

7-yra 5-yra 6-yra 4-yra 3-yra 2-yra 1-yra

9-Yra

Be the first to comment on "Vėliavos mūsų gyvenime"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*