Vydūno gimnazijoje viešėjo delegacija iš Naujojo Delio

Gegužės 12–18 dienomis Šilutės Vydūno gimnazijoje viešėjo tarptautinių mokinių mainų dalyvės iš Naujojo Delio šventojo Marko mergaičių vidurinės mokyklos.

Projekto vadovių teigimu, indės žavėjosi gimnazijos estetika, Lietuvos gamtos grožiu, miestų švara ir šiltais žmonių santykiais.

Kaip užsimezgė ši graži Šilutės ir Delio mokinių draugystė?

Pažintis su indais prasidėjo internetu atliekant įvairius projektus, o dar artimesni ryšiai užsimezgė susitikus tarptautinėse mokytojų konferencijose (mūsų gimnazija, kaip UNESCO asocijuotų mokyklų tinklo narė, dalyvauja tokioje veikloje). Buvo pasiūlyta pasikeisti delegacijomis. Nors Šilutės Vydūno gimnazija turi nemažą tarptautinių mainų patirtį (kasmečiai mainai su Vokietijos Westerstede gimnazija ir Ispanijos Les Carolines mokykla), ryžtis mainams su Indija buvo tam tikras iššūkis, tačiau, kai į skelbimą atsiliepė būrelis gimnazisčių, iššūkis buvo priimtas, ir mokytojos Lolita Kučinskienė, Marytė Lukošaitienė ėmėsi šio projekto. Paskatino ir draugai Radviliškio Lizdeikos gimnazijos, kurie jau palaikė ryšius su viena Delio mokykla.

Taigi, praėjusių metų gruodžio mėnesį vydūniečių svajonė organizuoti mokinių mainus su Indija pagaliau tapo realybe, ir devynių žmonių grupė savaitei išskrido į Indijos sostinę Naująjį Delį. O štai dabar, gegužės mėnesį, sulaukta atsakomojo vizito. Plačiau apie jį pasakoja mainų dalyvė Gabrielė Vindžigelskytė.

„Tikrasis grožis slypi širdies tyrume“. Šių žodžių autorius  yra Indijos tautinio išsivadavimo dvasinis lyderis Mahatma Gandhi. Jo žodžiais galėjome įsitikinti ir prie indiško širdies tyrumo prisiliesti ir mes – Šilutės Vydūno gimnazijos mokinės.

Gegužės 12 dieną mūsų gimnazistės kartu su mokytojomis Lolita Kučinskiene ir Maryte Lukošaitiene sulaukė delegacijos iš Naujojo Delio šventojo Marko mergaičių vidurinės mokyklos. Po vydūniečių vizito Indijoje užsimezgęs ryšys persikėlė į europietiškai pavasarišką Lietuvą.

IMG-20180513-WA0005Tik atvykus viešnioms, jų laukė nemenka užduotis –  prisitaikyti prie laiko skirtumo. Tačiau jau iškart indės parodė ištvermę ir norą viską pamatyti, tad net po dvylikos valandų skrydžio pirmoji ekskursija vyko Lietuvos sostinėje Vilniuje. Čia aplankėme Katedrą, šv. Onos bažnyčią, Valdovų rūmus, senamiestį ir kitas vietas. Vaikštinėjant  Užupyje visų dėmesį patraukė, o svečius maloniai nustebino  ir pradžiugino senąja hindi kalba užrašytas Tibeto skvero pavadinimas. Netrukus netoliese išvydome hindi, sanskrito, lietuvių ir kitomis kalbomis parašytą Užupio konstituciją. Sustojus pietauti, viešnios panoro paragauti mūsų tradicinių patiekalų – bulvinių blynų, šaltibarščių. Merginoms viskas buvo skanu, tik gal kiek pritrūko Indijoje įprasto aštrumo, todėl bent jau pipirų vis užsibarstydavo.

Kitą dieną vykome į Trakus, susipažinome su Trakų pilies istorija, ragavome kibinų. O taip pat plaukiojome vandens dviračiais ir grožėjomės Trakų panorama. Po šios ekskursijos, pasiekus Šilutę, laukė pirmoji pažintis su lietuvių šeimomis.  

Kitą dieną viešnios buvo iškilmingai sutiktos Vydūno gimnazijos asamblėjoje, kurios metu siekta parodyti lietuviškų tradicijų pynę. Ši asamblėja buvo skirta ir tuo pačiu metu viešintiems mokiniams iš Ispanijos. Svečiai klausėsi kanklininkių atliekamų kūrinių, atidžiai stebėjo mūsų gimnazijos liaudiškų šokių kolektyvo „Žvilgis“ (vadovė A. Urbonienė) šokius, tautinius kostiumus. Sutikimą vainikavo grupės „Prieskonis“ (vadovas V. Stoškus) energingas pasirodymas kartu su soliste iš Vainuto gimnazijos, tada dar tik būsimąja „Dainų dainelės“ laureate (mokytoja G. Matulienė).

IMG-20180515-WA0007Vėliau Indijos delegacija buvo pakviesta į lietuvių kalbos ir istorijos pamokas. Jų metu ieškota sąsajų tarp lietuvių ir hindi kalbų bei mūsų šalių istorijos, o panašumų tikrai atradome daug. Taikiu būdu pasiekta Indijos nepriklausomybė primena Lietuvoje vykusį atgimimą ir nepriklausomybės atgavimą. Buvo įdomu lyginti sanskrito ir lietuvių kalbas ir suvokti, kokia archaiška yra mūsų kalba: dievas – devs, ugnis – agnis, sūnus – sunus. Tokie bendrumai leido pasijusti dar artimesniems.

Kitą dieną Savivaldybėje susitikome su Švietimo skyriaus atstove, parodėme savo miestą. Taip pat nepamiršome ir Ventės, Rusnės, Kintų ir Nidos gražiųjų vietų.  

Kintuose viešnios susipažino su emalio apdirbimo ypatybėmis ir pasigamino apyrankes iš šios medžiagos. Lankėmės ir Vydūno muziejuje, gilinomės į Vydūno biografiją ir filosofiją, artimą indų filosofijai. Svečiams teko puiki galimybė išbandyti visai neseniai, Vydūno 150-ųjų gimimo metinių proga, įkurtus du pojūčių kambarius „Išgirsk-pamatyk-paliesk“.

Grožėdamiesi Rusnės kraštovaizdžiu aplankėme ir M. Gandžiui bei H. Kalenbachui skirtą paminklą, kuris simbolizuoja jųdviejų ir abiejų šalių draugystę.

Nidoje mainų programos dalyvės klausėsi gintaro istorijos, galėjo pamatyti ir paliesti įvairaus laikmečio gintaro luitus. Kopos, saulė, jūra, vėjas  buvo mūsų palydovai visos išvykos metu.

IMG_20180517_183512Vizitui baigiantis, aktyviai leidome laiką gimnazijos surengtoje sporto dienoje, o vakare, kurį pavadinome kultūrų vakaru, Indijos atstovės pasipuošė tautiniais drabužiais, pašoko indų liaudies šokį, rodė videofilmukus, supažindinančius su savo mokykla, su Indijos sostine Deliu. Lietuvių kultūrą pristatė folkloro ansamblis „Verdainė”. Ne tik indėms, bet gimnazijos bendruomenei buvo įdomu išgirsti apie tradicinius lietuvių drabužius, dainas, šokius. Visi aktyviai dalyvavome nuotaikingose „Verdainės“ pamokose ir entuziastingai mokėmės lietuviškų šokių. Vėliau leidome laiką prie tradiciniais patiekalais nukrauto vaišių stalo.

Paskutinę viešnagės dieną kiekviena šeima, priėmusi svečius, leido laiką skirtingai. Dauguma šeimų lankė jaukias Šilutės rajono vietas, kiti vyko į Klaipėdą. Tad visa ši savaitė buvo labai aktyvi ir, svečių teigimu, – neužmirštama.

Ši mainų programa leido iš arčiau pažinti visai kitokią kultūrą, prisiliesti prie to, kas mums atrodė sunkiai suvokiama, tačiau greit tapo taip artima, jog atsisveikinti buvo labai sunku, o pažadai, jog ne paskutinį kartą susitiksime, sklido vis drąsiau… Viešnių iš Indijos nuoširdumas, aktyvumas mus pačius nuolat skatino dar labiau stengtis. Jų teigimu, Lietuva –   labai tvarkinga ir nuostabiai žalia šalis.

Ši patirtis mūsų atmintyje – visam gyvenimui. O svarbiausia šioje mainų programoje – užsimezgusi draugystė.

Visos mūsų grupės vardu, norim padėkoti merui – Vytautui Laurinaičiui, kuris labai parėmė mūsų idėją ir padėjo ją įgyvendinti- dovanodamas kelionę į Vilnių bei apgyvendindamas mokytojas Turizmo mokyklos svečių namuose. Taip pat dėkojam sporto klubo „Atėnė“ vadovei – Jūratei Gricevičienei už Zumbos treniruotę mokyklos sporto dienos metu.

Be the first to comment on "Vydūno gimnazijoje viešėjo delegacija iš Naujojo Delio"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*