Savanoriai iš trijų kontinentų Saugų vaikų globos auklėtinius šildė gerumu

Projekto „We do it together“ dalyviai. Iš kairės: Jonathan Him Shun, Danguolė Zaicevienė, Saugų vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja, Greta Baldauskaitė, Amine Mahjoub, Irem Ozkan ir Julieette Hamery.

Nuo liepos antros pusės porą savaičių iš trijų žemynų atvykę tarptautinės AIESEC jaunimo organizacijos penki savanoriai darbavosi Saugų vaikų globos namuose. Jie kartu su čia gyvenančiais vaikais žaidė įvairius žaidimus, supažindino su menais, kartu vykdė ir kitokią daugeliui įprastą veiklą.

Savanoriai čia buvo pagal projektą „We do it together“. Jį kiek plačiau pristatė šios grupės koordinatorė, o tuo pačiu ir vertėja abiturientė Greta Baldauskaitė iš Anykščių. Ji sakė, kad tarptautinė AIESEC organizacija – didžiausia jaunimo pasaulinė organizacija, vykdanti įvairiose šalyse daugybę projektų. Lietuvoje šiuo metu jų yra dešimt. Projekto „We do it together“ esmė – aplankyti globos namus ir pamokyti vaikus anglų kalbos, supažindinti juos su skirtingomis kultūromis. Tai tokių namų gyventojams atsiranda galimybės pabendrauti su žmonėmis iš kitų šalių ir taip suprasti kultūrinius skirtumus. Taip pat stengiamasi, kad projektas vyktų ne sostinėje, kur galimybės pabendrauti su užsieniečiais yra nemažos, o mažesnių miestelių globos namuose. Į Saugas šio projekto grupė atvyko po dviejų savaičių darbo Didžiasalio vaikų globos namų. Tad šiokios tokios patirties dirbant su vaikais jie jau turi.

Paklausta, kaip jos nuomone sekasi iš svečių šalių atvykusiems savanoriams, Greta sakė, kad jos manymu labai gerai. Visi atvažiavo pasiruošę daugiau, nei reikia. Kiekvienas projekto dalyvis atvyko pasirengęs daugybę įvairių žaidimų. Kai kurie jų žinomi visiems, kai kurie tik tose šalyse žaidžiami. Taip per žaidimus vaikai ir sužino kultūrinius skirtumus. Pagal taisykles jie su vaikais galėtų dirbti iki 17 valandos, tačiau su šių namų gyventojais ką nors veikia ir iki vidurnakčio. O dirbti savanoriams visiškai nėra sunku, nes projekto dalyviai labai myli vaikus ir jiems atsiduoda visą savo širdį.

Greta taip pat sakė, kad kuo toliau, tuo savanorystė pasaulyje yra vis labiau vertinama – darbdaviai šią veiklą vertina tolygią darbo patirčiai.

Savanoriai

Į Saugas atvyko dvi merginos: iš Turkijos 22 metų psichologijos studentė Irem Ozkan ir būsimoji inžinierė 20 metų Julieette Hamery iš Prancūzijos bei du vaikinai – fiziką bei chemiją studijuojantis 21 metų Amine Mahjoub iš Tuniso ir 19 metų politikos ir istorijos studentas Jonathan Him Shun iš Honkongo. Penktoji šio projekto narė – jau minėta Greta Baldauskaitė iš Anykščių, kuri ketina studijuoti psichologiją.

Buvo įdomu sužinoti, kodėl pagal šį savanoriavimo projektą galėdami vykti į bet kurią šalį, jie pasirinko Lietuvą. Ir kodėl pasirinko darbą su vaikais.

Būsimoji psichologė iš Turkijos Irem Ozkan sakė, kad lėmė tai, kad norėjo pamatyti šiaurietiškas šalis. Ir pasirinkimu atvykti į Lietuvą – nenusivylė. O ir būsimoji jos psichologės profesija su vaikais gali būti susieta. Prancūzė Julieette Hamery apie šį projektą sužinojo draugės dėka. Ir nors Lietuva bei kitos Baltijos šalys sąlyginai netoli nuo Prancūzijos, tačiau apie jas ji nieko nežinojo, tad atrodė labai patrauklu atvykti čia. Lietuvoje čia jai labai patinka, nes ji visiškai kitokia. Be visa ko, dauguma žmonių čia su šviesiais plaukais bei mėlynomis akimis. Ji taip pat ji atkreipė dėmesį, kad lietuviai patriotiški ir labai myli savo šalį. O to trūksta Prancūzijoje. Ji taip pat labai mėgsta piešti, lankstyti origami, tad džiaugiasi, to galėdama pamokyti globos namų vaikus.

Tunisietis Amine Mahjoub intensyviai studijuodamas fiziką ir chemiją turi labai mažai laisvo laiko. Tad nusprendė jį naudingai išnaudoti padėdamas globos namų vaikams. Jis yra nemažai keliavęs po Europą, tačiau daugiausiai tai buvusios pietų šalys. Tad pasirinkdamas šiaurietišką jo akimis Lietuvą – jis neapsiriko: čia visiškai skirtinga nuo kitų šalių kultūra. Be tiesioginės savo veiklos su vaikais, jis klausinėja lietuviškų žodžių – bando nors kiek pramoti lietuviškai.

Jonathan Him Shun iš Honkongo pastebėjo, kad dauguma azijiečių keliauja į labiau žinomas Europos šalis. Tad jis norėjo būti išskirtinis pasirinkdamas mažai kam iš tolimojo Honkongo žinomą Lietuvą. Be to, tai galimybė pagerinti anglų kalbos žinias. Jis taip pat norėjo susirasti draugų Europoje. Vaikus pasirinko dėl to, kad norėjo nuveikti ką nors naudingo.

Į klausimą, kaip sekėsi bendrauti su vaikais anglų kalba, visi sakė, jog kaip tokiais atvejai ir būna, nemažai pagelbėjo ir kūno kalba. Vyresnieji, jų manymu supranta, kas yra sakoma, tačiau lyg ir bijo kalbėti. Bet taip buvo pradžioje – vėliau vaikai įsidrąsindavo ir bandydavo ką nors sakyti angliškai. O Jonathan pastebėjo, kad buvo sunku, kai nesuprasdavai ką vaikai tarpusavyje šneka. Tačiau žaidžiant žaidimus daug žodžių nereikėdavo, tad bendravimas buvo puikus.

Ar laikas praleistas Saugose nepraėjo veltui?

Į tai labai gražiai atsakė Greta Baldauskaitė. Ji pastebėjo, kad jai jau yra tekę dalyvauti keliose savanorystės projektuose. Tačiau šis buvo didžiausias ir tarptautinis. O žmonės buvo iš įvairių kraštų. Tad bendravimas anglų kalba, kuri, Gretos manymu, nebuvo stiprioji jos pusė, labai padėjo ją tobulinti. Dabar po keletos savaičių yra paprasčiau atrasti kitų žodžių, kai nori pasakyti, esant reikalui, moka ir kitaip išsireikšti. Taip pat pasikeitė jos požiūris į vaikų globos namus – anksčiau įsivaizdavo juos kaip visą parą veikiantį darželį. Ir visiškai neįsivaizdavo, kad kiekvienas čia turi savo kambarį, virtuvę, kad gali laisvai kur nori išeiti, su kuo nori pasimatyti. O kai kurie vaikai turi darbus, eina į būrelius. Tad nuo šiol buvęs stereotipinis požiūris pasikeitė ir ji mano, kad reikia daugiau tokių projektų, kad visuomenėje keistųsi nuomonė apie vaikų globos namus bei į juose gyvenančius vaikus. Tad šiuo projektu ji visapusiškai patobulėjo ir subrendo.

O ir visi džiaugėsi, kad dalyvavo tokiame projekte, nes galėjo pažinti kitos šalies kultūrą, nemažai sužinoti. Taip pat išmoko ir prisiimti atsakomybę už vaikus. O atgal gavo gerų emocijų, nes matė, kad tai ką daro – patinka vaikams. Be to, pažino iki tol nežinomą Lietuvą, išmėgino nacionalinius patiekalus – valgė ir lietuviškus cepelinus.

Projekto „We do it together“ dalyviai. Iš kairės: Amine Mahjoub, Julieette Hamery, Irem Ozkan, Greta Baldauskaitė, Danguolė Zaicevienė ir Jonathan Him Shun.

Projekto „We do it together“ dalyviai. Iš kairės: Amine Mahjoub, Julieette Hamery, Irem Ozkan, Greta Baldauskaitė, Danguolė Zaicevienė ir Jonathan Him Shun.

1 Comment on "Savanoriai iš trijų kontinentų Saugų vaikų globos auklėtinius šildė gerumu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*