Sergėtojai mato tik „tvorą“

Nesenai publikavome rašinį „Problemos nežino, bet žadėjo pasidomėti“, kuriame iškėlėme problemą, jog greta restauruotų Šilutės Hugo Šojaus dvaro rūmų jau keletą metų stovi neišmintingai privatizuotas dvaro ansamblio pastatas. Pradėtas ir nebaigtas remontuoti (statyti iš naujo) statinys gadina visą naujam gyvenimui prikelto dvaro vaizdą.

Kadangi minimas remontuojamas dvaro pastatas taip pat turėtų būti paminklinis ir jam turėtų galioti paminklosauginiai reikalavimai, pasidomėjome, kaip šią sitaciją vertina Kultūros paveldo departamento prie Kultūros departamento darbuotojai. Susisiekus tuomet su šio departamento Klaipėdos skyriaus vedėja Audrone Puzoniene tuomet paprašėme, kad pasakytų savo nuomonę apie esamą situaciją Šilutės miesto centre. Tuomet ji konkrečios situacijos nežinojo, tad pažadėjo pasiaiškinti.

Vakar sulaukėme atsakymo iš Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio, kurį atsiuntė Vyriausioji valstybinė inspektorė Daiva Masiliauskienė. Kadangi tai visų šilutiškių reikalas, siūlome su šiuo atsakymus susipažinti.

„Laba diena, gavę Jūsų pranešimą buvome nuvykę į vietą. Tvora iš ties negražiai atrodo prie sutvarkytų rūmų.

Susisiekus su Šilutės rajono savivaldybės administracijos darbuotojais išsiaiškinome, kad objekto valdytojai turi galiojantį statybą leidžiantį dokumentą. Todėl paprašėme savininkų, kad gal jie galėtų prisidėti tiek prie kultūros vertybės – Šilutės dvaro sodybos, tiek prie Šilutės miesto grąžinimo ir atrasti būdų, kad, kol vyksta pastato statyba, įrenti tokią tvorą, kuri jei ne puoštų miestą, tai bent vizualiai nedarkytų dvaro rūmų vaizdo. Taip pat kalbėjome su Šilutės rajono paveldosaugininke, kad savivaldybė taip pat galėtų paraginti savininkus tvarkytis, nes vis tik Šojaus rūmai yra jų miesto puošmena.

Jei dar turite kokių klausimų, kreipkitės“.

Iš ties, ir rašant minėtą straipsnį, ir kreipiantis raštu į Klaipėdos skyriaus vadovę A.Puzoniene, buvo minima ir tą pastatą juosianti paminklas-2tvora. Tačiau tuomet buvo atkreiptas paminklosaugininkų dėmesys ne į ją, o pastatą, kuris ne tik yra paminklinėje teritorijoje, bet pats buvęs to dvaro ansamblio dalimi. Paminklines teritorijas prižiūrinčius ir saugančius pareigūnus tai turėtų labai dominti.

Ir domina. Šilutiškiai (ir ne tik) turėtų prisiminti labai neseną atvejį, kai Macikuose, buvusio, tačiau praktiškai neišlikusio jo dvaro teritorijoje pastatytas labai estetiškas ir gražus pastatas, tų pačių paminklosaugininkų verčiamas nugriauti. Tuo tarpu Rusnėje, greta unikalus medinio paveldo statomas milžiniškas pastatas, kuris iš ties rėžia akį net ne specialistams, paminklosaugininkams neužkliūva. Apie tai buvo rašyta straipsnyje „Tai kas galima Rusnėje – Macikuose šiukštu“.

Žodžiu, situacija „ant Lietuvos žemės“ – tokia.

Papildyta

Netrukus po šio straipsnio pasirodymų, portalo redakcija gavo nuotrauką, kurioje užfiksuotas iki 2005 metų stovėjęs dvaro statinys. Vėliau jau naujųjų savininkų jis buvo nugriautas dėl prastos būklės. O vietoje jo – iš šiuolaikinių medžiagų pastatytas „toks pat“. Tačiau, kaip matosi iš nuotraukos – kone per vieną aukštą didesnis.

Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė ta proga sakė, kad H.Šojaus laikais čia būta patalpos, kuriose buvo laikomos dvaro karietos. Vėliau, jau XX a. viduryje, šis namas turėjo ir kitas paskirtis: tarnavo, kaip svirnas ar klėtis. Sovietiniais laikais, šį greta tilto esantį pastatą, tuometė valdžia ketino paversti bendrabučiu. Tačiau pradėti darbai užstrigo. Vėliau, kaip minėta, jis buvo privatizuotas, nugriautas ir pastatytas naujas – didesnis. Tai ir galėjo būti viena iš priežasčių, kodėl statybos darbai buvo sustabdyti.

Be the first to comment on "Sergėtojai mato tik „tvorą“"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*