Pristatyta nauja mokytojos Irenos Arlauskienės knyga

Šilutės F.Bajoračio bibliotekoje trečiadienį pristatyta jau penktoji mokytojos senjorės Irenos Arlauskienės knyga „Kuris į Tolminkiemį?“ Iš literatūros užrašų sąsiuvinio“.     

Naujajame leidinyje mokytoja I.Arlauskienė dalinasi mintimis bei įžvalgomis, kaip šiandien būtų galima pažiūrėti į Kristijoną Donelaitį ir jo pagrindinį kūrinį „Metai“. Prisimindama gimtųjų Jurgaičių aplinką, netoli Švėkšnos esančių kaime, ji kaimynuose pastebi Donelaičio poemoje aprašytų žmonių bruožus.

Susitikime kalbėdama apie savo naująją knygą autorė dalinosi savo atsiminimais bei potyriais, kaip skaitydama Donelaitį kadais pažino jo aplinką, aprašomus veikėjus. Ir kaip visą tai bandė perteikti sovietmečio mokiniams, kuomet viskas buvo labai aiškiai ir griežtai metodiškai nurodyta, nepaliekant vietos minties laisvumui. Tuo pačiu mokytoja džiaugėsi dabartinėmis galimybėmis pamatyti bei laisvai interpretuoti tai, ką vaizdavo XVIII amžiuje būrus aprašinėjęs Tolminkiemio kunigas. Tai ji pasakoja ir savo naujojoje knygoje, tai pristatymo metu demonstravo skaidrėse.

Šį susitikima vedė Šilutės turizmo ir verslo mokyklos mokytoja lituanistė Elemana Skablauskienė, kuri kalbėjo apie naujoje knygoje skaitytojams siūlomas mintis. Pristatymo metu I.Arlauskienę sveikino bei įspūdžiais apie knygą dalinosi jos buvę kolegos – Algis Navickas, Renata Petrenkienė, Lina Liepinienė, Vaida Galinskienė, kunigas Remigijus Šemeklis bei kiti. Ištrauką iš K.Doneleičio poemos „Metų“ skaitė gimnazistė Aistė Savickaitė. Susitikimo nuotaiką bibliotekoje kūrė Šilutės pirmosios gimnazijos estradinis ansamblis.

O čia siūlome mokytojos lituanistės Dalia Žmuidienė pastebėjimus apie naująją Irenos Arlauskienės knygą

„… rašau… tiems, kurie neranda kelio į Tolminkiemį“

Irena Arlauskienė, buvusi lietuvių literatūros ir kalbos mokytoja ekspertė, naujoje knygoje Kuris į Tolminkiemį?: Iš literatūros užrašų sąsiuvinio (2017) atskleidžia savo asmeninę patirtį, kaip suvokti kūrinio idėjinę ir meninę vertę, atidžiai su meile jį skaitant, širdimi jaučiant ir (protu) apmąstant rašytojo kuriamo pasaulio vaizdus.

Kaip K. Donelaitis moko būrus gyvenimo išminties (pažinti gamtos dėsnius, savo būtį ir buitį derinti su gamta, įžvelgti Dievo kuriančiąją galią ir valią), ugdo jų moralinę ir socialinę poziciją, vertybių ir antivertybių suvokimą, taip Irena Arlauskienė siekia padėti skaitytojui (mokiniui, mokytojui ir kt.) įžvelgti amžinąsias tiesas per Donelaičio Metus, pasakotojo, būrų patirtį, išmintį. Įsiterpia prisiminimai apie savo, pokario vaiko ir mokytojos, išgyvenimus. Keletas epizodų apie tai, ko nėra Donelaičio poemoje, bet iškyla rašančiosios vaizduotėje: Donelaičio sodas, Ona Regina, juodvarniai…

Knygoje labai daug, gal net per daug citatų. Jos su meile aptariamos, analizuojamos ir interpretuojamos: taip siekiama vaizduotėje „regėti… aname laike buvusį pasaulį“, ieškoma vaikystės kaimo ir Tolminkiemio būrų gyvenimo panašumų.

Mokytoja puikiai išmano (gerai žino) savo krašto tradicijas, etnokultūrą (pvz., apie vėjus), todėl ir jos „pamokos“ netradicinės, dažni praktiniai patarimai.

Manau, kad Irenai Arlauskienei pavyko gražiai, įtaigiu stiliumi, vaizdinga kalba atskleisti, kaip XVIII a., ir pokario metu, ir dabar „…Laikas ir Dievas rikiuoja žmogaus gyvenimą“.

Lituanistė Dalia Žmuidienė            

               

Be the first to comment on "Pristatyta nauja mokytojos Irenos Arlauskienės knyga"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*