Kviečiama keliauti atnaujintu Aukštumalos pelkės pažintiniu taku    (VIDEO)

Nemuno deltos regioninio parko nuotrauka.

Vakar, po beveik dešimt mėnesių trukusios rekonstrukcijos, gamtos mylėtojai Nemuno deltos regioninio parko vadovybės buvo pakviesti į gerokai atnaujinto Aukštumalos pelkės pažintinio tako atidarymą.     

Šis daugiau kaip kilometro ilgio takas vingiuoja per vieną įdomiausių ir paslaptingiausių bei didžiausių Nemuno deltos pelkių – Aukštumalos aukštapelke, esančią Šilutės rajono Kintų seniūnijoje.

Einantieji atnaujintu pažintiniu taku į pelkės centrą pažins tik jai būdingas gamtos buveines, augalus ir gyvūnus, sužinos aukštapelkės formavimosi istoriją. Lankytojams apie tai bei apie šios pelkės įvairovę, o taip pat apie kažkada buvusius, tačiau mūsų dienų nesulaukusius pelkininkų kaimus, reljefo ypatybes bei čia augančius augalus sužinos taip pat atnaujintuose pažintiniuose stenduose.

Kelionės pabaigoje prie pelkinio ežerokšnio lankytojus pasitiks atnaujintas 3 metrų aukščio apžvalgos bokštelis, nuo kurios atsiveria Aukštumalos pelkės panorama.

Šiuo taku vaikščioti ir aukštapelkės gamta grožėtis bei ją pažinti galima ištisus metus be specialių leidimų. Tačiau keliaujant juo būtina laikytis tam tikrų taisyklių: savo ir gamtos saugumui nenulipti nuo šio tako, kad nebūtų trikdoma pelkėje perinčių bei gyvenančių paukščių ramybė, čia taip pat negalima triukšmauti. Negalima trypti samanų dangos, palikti šiukšlių, kurti laužus bei rūkyti.

Norintieji labiau pažinti aukštapelkę galite joje apsilankyti kartu su Nemuno deltos regioninio parko ekologais arba specialiai pasirengusiais gamtos gidais. Informacijos apie gidus suteiks Nemuno deltos regioninio parko administracija arba rasite projekto svetainėje www.aukstumala.lt/svietimas.

Šio tako pradžios, panorę keliauti Aukštumalos pelkės pažintiniu taku, turėtų ieškoti kelio Šilutė – Kintai (Povilai) viduryje.

Visa tai – dalis Europos sąjungos remiamo projekto „Aukštumalos aukštapelkės atkūrimas Nemuno deltos regioniniame parke“. Taip pat vykdant jį yra rengiamas Aukštumalės telmologinio draustinio gamtotvarkos planas, suburta tarptautinę ekspertų grupė, kuri sprendžiančia jos apsaugos klausimus. Be to, yra rengiami vietiniai gidai, kurie supažindins visuomenę su aukštapelkės ekosistema, jos gyvenimu ir vertybėmis.

Ši Aukštumalos aukštapelkė dar XX a. pradžioje buvo atidžiai ištyrinėta vokiečių botaniko Karlo Vėberio (C.A.Weber). Savo tyrimus jis išleido atskira knyga „Apie Aukštumalos aukštapelkės Nemuno deltoje augaliją ir vystymąsi lyginant su kitomis Žemės aukštapelkėmis“. Vykdant šį projektą, knyga buvo išversta ir išleista lietuvių kalba.

Apie ją yra galima pasiskaityti Martyno Purvino straipsnyje – žiūrėti čia.

Su minėtu ES finansuojamu projektu galima susipažinti www.aukstumala.lt.

Siūlome Edvardo Lukošiaus video pasakojimą, apie šio Aukštumalos pelkės pažintinio tako atidarymą.

Be the first to comment on "Kviečiama keliauti atnaujintu Aukštumalos pelkės pažintiniu taku  "

Leave a comment

Your email address will not be published.


*