Pilietinė akcija „Uždek žvakelę savo krašto Laisvės kovotojams“

Pašiaudžio kaime.

Lapkričio 10 dieną buvusieji tremtiniai, jų artimieji, kovotojų už laisvę šeimos nariai dalyvavo penktus metus vykstančioje pilietinėje akcijoje „Uždek žvakelę savo krašto Laisvės kovotojams“. Sauguose prie vykstančiųjų prisijungė Saugų ir Vilkyčių buvusių tremtinių ir partizanų artimieji.

Pirmas sustojimas įvyko Inkaklių miškelyje, kur po karo netoli žydų sušaudymo vietos buvo užkasami nužudytų partizanų palaikai. Prie pastatyto atminimo kryžiaus ir aplink esančių paminklų su žuvusių partizanų vardais akcijos dalyviai padėjo gėles, uždegė žvakeles tose apylinkėse veikusiems Kęstučio apygardos, Butageidžio rinktinės, Dariaus tėvūnijos, Geležinio vilko būrio partizanams. Bendri prisiminimai gaivino tų laikų kraupius įvykius, tiesdami gyvą ryšį į niekada širdyje neatskaudėsiantį netekties skausmą.

Atminimo žvakelės, gėlės padėtos ir ant šalia esančių Švėkšnos žydų bendro kapo.

Toliau šilutiškis Vytautas Žiogas rodė kelią į savo gimtąsias vietas, kur Jurkaičių kaime (Švėkšnos seniūnija) stovi paminklinis akmuo su šiose  apylinkėse 1949-1951  žuvusių partizanų vardais. Prie paminklo Adelė Jankauskaitė-Šakalienė, Bronius Tarvydas, Stanislovas Būdvytis pasidalino prisiminimų istorijomis apie to meto įvykius, savo šeimos narius, atidavusius gyvybę už gimtojo krašto laisvę. Bendra malda, sugiedota giesme „Marija, Marija“, žvakelių liepsnelėmis buvo pagerbti žmonės, kovoję ir tikėję savo kovos prasmingumu.

Stemplių girininkijos Medžioklės miške, buvusioje partizanų bunkerio vietoje, pastatytas akmens paminklas čia 1951 metais žuvusiems kovotojams už laisvę. Apie savo artimuosius, sudėtingą ir kraupią jų sunaikinimo operaciją pasakojo Stasys Tunyla. Tamsioje, gūdžioje miško gilumoje, po maldos, šviečiant žvakelėms mokytojas emeritas Stanislovas Juozapas Būdvytis poezijos posmais užbaigė pilietinės akcijos „Uždek žvakelę savo krašto Laisvės kovotojams“ eigą.

Kelionės pabaigoje pilietinės laisvės kovotojų pagerbimo akcijos organizatorė, LPKTS Šilutės skyriaus pirmininkė Regina Tamošauskienė padėkojo ir įteikė gėlių garbaus amžiaus žuvusių partizanų artimiesiems.

Žvarbią dieną švelnino buvusio tremtinio Eduardo Šmito dukters Ritos Beniušienės vaišinama karšta kvapių žolelių arbata, jos keptas pyragas ir naminis sūris.

Aldonos Toleikės nuotraukos.

Be the first to comment on "Pilietinė akcija „Uždek žvakelę savo krašto Laisvės kovotojams“"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*