Pažintis su M.Liuteriu jo gimtinėje Vitenberge

Šį rudenį kartu su projekto „Skirtingos kultūros – skirtingi papročiai“ bendražygiu Helmutu Vaškaičiu teko laimė lankytis Vitenberge (Witenberg) – Reformacijos lopšyje. Šią puikią dovaną mums įteikė mieli vokiečių kolegos – mokytojai.

Vitenbergas – miestas Vokietijoje Saksonijos – Anhalto žemėje, buvusioje VDR teritorijoje. Jis nutolęs 100 km į pietus nuo Berlyno ir 70 km į šiaurę nuo Leipcigo. 1502 m. čia buvo įkurtas universitetas, kuriame dėstė Martynas Liuteris.

2017 metais ne tik Liuterio miestuose Vitenberge ir Eislėbene (kur jis gimė) švenčiamas didelis šio įvykio jubiliejus. Martynui Liuteriui, vienuoliui, profesoriui ir reformatoriui, skiriamas visas dešimtmetis: Vokietija prisimena vieną didžiausių savo sūnų.

Miestas pasiruošęs Reformacijos 500 metų jubiliejui: muziejai, parodos, šiai datai skirtos šventės. Parduotuvėse gausu prekių su M.Liuterio atvaizdais. Tačiau didžiausią įspūdį paliko Berlyno architekto, projekto sumanytojo ir vykdytojo Ydegaro Asisi šiam iškiliam jubiliejui parengtas projektas „360 Panorama Luther 1517 Witenberg“. Tai didžiulis apvalus pastatas, kuriame atkurti  įvykiai, kai Martynas Liuteris – vienuolis ir mokslininkas – Vitenberge paskelbė reformos tezes. Tuo jis ir pradėjo šį dramatišką judėjimą, kuris vis dar įtakoja visuomenę visame pasaulyje.

Pakilus į apžvalgos aikštelę, atsiduri  Renesanso epochos laikmetyje – Vitenbergo pilies aikštėje. Su garsų ir šviesos efektais galima patirti dienos ir nakties pasikeitimą ir pasijusti 1517 metų įvykių sūkuryje, pasinerti  į pilną įtampos pokyčių pasaulį. Dailininkas Y.Asisi sujungia pagrindines istorines akimirkas su kasdieniniu gyvenimu ir sukuria 15×75 metrų plote to meto įvykių atmosferą. Panorama vaizduoja viduramžių dvasią, gyvenimą tarp individo ir socialinės padėties, kasdieninį  feodalinės didybės ir asketizmo gyvenimą, taip pat „mažųjų žmonių“ rūpesčius ir malonumus. (internete apie šį projektą galima pažiūrėti čia). Projekto sumanytojas Y.Asisi šešerius metus kruopščiai rinko medžiagą ir tapė gausybę to meto veikėjų.

Labai įdomu buvo pasivaikščioti  po Vitenbergo miestą: dvibokštė gotikinė Šv. Marijos bažnyčia, Rotušė, Luko Kranacho bei M.Liuterio namai – muziejus, pilies bažnyčia, ant kurios durų „prikaltos“ 95 tezės ir kurioje palaidotas M.Liuteris. Prieš 500 metų, 1517 m. spalio 31 d., Liuteris prie pilies bažnyčios durų paskelbė 95 tezes, kuriomis skatino pradėti atvirą diskusiją – ši data laikoma Reformacijos pasaulyje pradžia. Žavi garsusis Vitenbergo universitetas, kuriame  M.Liuteris tapo biblinės teologijos profesoriumi, skaitė paskaitas ir dirbo sielovadinį darbą bažnyčioje.

Daugiau nei 35 metus  M.Liuterio namai – muziejus („Lutherhaus“) – buvo pagrindinė reformatoriaus veiklos vieta. Pastatytas kaip Augustino vienuolynas, jis nuo 1508 m. tarnavo M.Liuteriui kaip namas – pirmiausia kaip vienuoliui, vėliau čia jis gyveno su savo šeima. Kurfiurstas Fridrichas Išmintingasis pertvarkė augustiniečių vienuolyną ir atidavė gyventi Liuteriui po vedybų su Katerina fon Bora (Catherine von Bora). Šiandien „Luterhaus“ yra didžiausias reformacijos ir istorijos muziejus pasaulyje, kuris buvo atidarytas dar 1883 m. Reformatoriaus namai iš esmės išsaugoti tokie, kokie jie ir buvo tuo metu. Gausūs ir unikalūs biografijos eksponatai pasakoja apie M.Liuterio kasdienį gyvenimą, kūrybą. Antrame muziejaus aukšte matome didelių ir mažų Liuterio ir jo šeimos paveikslų, biustų, medalių, proginių lapų ir satyrinės grafikos, Liuterį plakatuose ir filme.

Grįžus antrą kartą perskaityta Roland H.Bainton knyga „Čia aš stoviu. Martyno Liuterio gyvenimas“ tarsi naujai atskleidė M.Liuterio gyvenimą, darbus, privertė kitomis akimis pažvelgti į Reformacijos procesus ir suteikė kitokį supratimą įvykių, kilusių prieš 500 metų.

1 Comment on "Pažintis su M.Liuteriu jo gimtinėje Vitenberge"

  1. Panaudosim medžiagą gimnazistų pamokose. Ačiū! Ypač už nuorodą pažiūrėti internete.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*