Mielas sąjūdiečių susitikimas po 30 metų

Pirmadienį Vilniuje, Seimo rūmuose, vyko jubiliejinis Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 30-mečiui skirtas renginys. Į jį buvo pakviesti miestų ir miestelių sąjūdiečiai, kurie prieš tris dešimtmečius daug nuveikė ir atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, ir pradedant vietose naują gyvenimą kurti.     

Į šį jubiliejinį renginį vyko šilutiškiai sąjūdiečiai – Virgilijus Skirkevičius, Sergejus Paciukas, Stasys Mėlinauskas, Stasys Blinkevičius, Stasys Vaičiulis, Šarūnas Laužikas ir Saulius Sodonis. Vilniuje prie jų prisijungė ir į sostinę prieš keletą metų gyventi persikėlęs Arūnas Plikšnys.

1988 -1990 metais Šilutės sąjūdis veikė labai išradingai. Ne vienu savo netradiciniu sprendimu, o vėliau ir darbais, buvo pavyzdys ir kitų rajono sąjūdiečiams, o vėliau ir rajonų Savivaldybių tarybų nariams. Tad iškilminga proga susitikus buvo malonu prisiminti drauge anuomet nuveiktus darbus. Nors nebuvo iš anksto tartasi, tačiau dar prieš prasidedant jubiliejiniam minėjimui prie šilutiškių prisijungė Šilutės rajone į tuometinę Aukščiausiąją tarybą, dabar žinomą Atkuriamojo seimo vardu, 1990 metais išrinktas ir Nepriklausomybę paskelbęs Egidijus Bičkauskas. Tai buvo labai mielas ir nuoširdus bendraminčių ir bičiulių susitikimas.

O prisiminti šiandien yra iš tiesų ką. Pavyzdžiui, E.Bičkauskas į dar sovietinę Aukščiausiąją tarybą 1990 metais buvo iškeltas, kaip tuomet buvo reikalaujama, darbo kolektyvo. Jis ne kartą linksmino savo draugus pasakojimu, kad tai buvęs vos keletą darbuotojų turėję Kintų vaikų darželio – lopšelio kolektyvas. O tai buvo labai gerai apgalvotas Šilutės sąjūdiečio žingsnis, nes priešpastatytas E.Bičkauskas buvo Lionginui Šepečiui, tuomet žinomam komunistų partijos veikėjui. Viskas buvo rengiama ir daroma paslapčia – dokumentai Šilutės rinkimų komisijai iš Kintų vietos sąjūdiečių buvo atvežti likus 15 minučių iki pareikštinių dokumentų pateikimo pabaigos. Ir tai tik vienas iš buvusių bičiulių prisiminimų, kurie 1990 metais neatrodė taip smagiai, kaip jau atkūrus Lietuvos laisvę.

Jubiliejinio minėjimo metu prie šilutiškių prisijungė Mečys Laurinkus, kitas Šilutės kraštui atstovavęs politikas.

Sąjūdžio 30-metis Seime buvo rengiamas iškilmingas. Tuo tarpu iš visos Lietuvos į šį posėdį atvykę buvę sąjūdiečiai atrodė susirūpinę. Be oficialių ir privalomų dabartinių šalies vadovų kalbų, buvusių Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Tarybos narių pasisakymai nebuvo linksmi. Tokius paskatino verčiantys susirūpinti dabar Lietuvoje vykstantys politiniai ir ekonominiai procesai. Tai pastebėjo ir profesorius Vytautas Landsbergis, ir Algirdas Kaušpėdas, ir Arvydas Juozaitis bei kiti pasisakantieji.

Po minėjimo, šilutiškiams sąjūdiečiams drauge su E.Bičkausku ir M.Laurinkum pietaujant, buvo malonu pratęsti anų laikų prisiminimus. O taip pat išgirsti kai kuriuos anų metų politinių įvykių vertinimus. Nors jie abu tiesiogiai politiniame gyvenime nedalyvauja, tačiau ir šalies, ir tarptautinius įvykius seka. Ypatingai M.Laurinkus, kuris rašo kassavaitines įvykių apžvalgas į vieną dienraštį. Tad jis pasidalino savo pastebėjimais ir įžvalgomis.

1 Comment on "Mielas sąjūdiečių susitikimas po 30 metų"

  1. Arūnas | 2018-06-07 at 08:47 |

    Taip, smagu buvo susitikti bendražygius ir prisiminti tuos istorijos kūrimo momentus, kuriuose mes aktyviai dalyvavom ir padarėm tai ką galėjom. Tikrai akivaizdu, kad po 30 metų Lietuva daug ko pasiekė tiek politikoje, tiek ekonomikoje, gyvename geriau ir laisviau. Aišku, visada norisi kažko daugiau, gal daugelis jaučiasi, kad mūsų Lietuvoje yra nebereikalingi ar atstumti ar neįvertinti, bet laikas viską sudėlioja į vietas. Sveikinu visus šilutiškius su šia gražia švente ir tikiuosi rugpjūčio pabaigoje dar susitiksime paminėti Šilutės Sąjūdžio įkūrimo 30 – metį.
    Arūnas Plikšnys

Leave a comment

Your email address will not be published.


*