Ilgas strėlės skrydis

Tryškių (Telšių rajonas) herbas ir istorinis jo pirmtakas.

Lankas – genialus žmonių išradimas, tačiau jo autorius ar autoriai nežinomi.  Anglijoje surasta stovykla, kur prieš 7-13 tūkstančius metų iki mūsų eros žmonės dirbdinosi kaulinius strėlių antgalius. Ginklų „fabrikas“ veikė kadaise išnykusio ežero pakrantėje.

Spėjama, kad šis tylus ginklas atsirado senojo akmens amžiaus pabaigoje. Lankas labai padėjo žmonėms medžioklėje, tarpusavio kovose. Laikas gludino šaulių meistriškumą, taip pat ir naująjį ginklą. Anglijos legendinis herojus, varguolių užtarėjas, kilnusis plėšikas Robinas Hudas sugebėdavęs savo šūviu perskelti varžovo strėlę, įsmigusią į taikinio centrą!?

Legendos legendomis, bet pirmą kartą lanko galybę anglams pademonstravo  1066 metais mūšyje prie Hastngso normanai. Nuo jų sunkių strėlių nukentėjo karaliaus Haroldo kavalerija. Po šio pralaimėto mūšio Anglijoje priimtas įstatymas, prisakęs visiems vyrams nuo 16 iki 60 metų būtinai išmokti šaudyti iš lanko. Kaip mini kronikos, anglai atsirevanšavo 1346 metais kautynėse prie Kresi. Tada net 12 tūkstančių karaliaus Eduardo II lankininkų paleido į prancūzus 120 tūkstančių strėlių. Keturiasdešimttūkstantinė prancūzų armija spruko iš mūšio lauko. Beje, pralaimėjusieji turėjo 7 tūkstančius arbaletininkų. Arbaletas galingesnis, tikslesnis ginklas nei lankas, tačiau atvirame mūšyje lankai pasitarnavo geriau. Lankininkas per minutę iššaudavo septynias strėles, arbaletininkas – tik dvi. Anglai nugalėjo apibėrę priešus tankesne strėlių ugnimi.

Ypatingą šlovę įgijo azijietiškas lankas, dar vadinamas totoriškuoju. Jis buvo daromas iš kelių medžio ar rago dalių, sutvirtintų klijais arba gyslomis. Totorių-mongolų kariai turėdavo po du lankus: raitelio ir pėsčiojo. Pastarsis ginklas būdavo ypač galingas – strėlė nušvilpdavo net apie 400 metrų. Kiekvienas karys galėdavo paleisti po 50 strėlių.

Europoje auksinis lanko amžius – viduramžiai. Įdomu tai, kad lanko savo laiku atsisakė Romos imperijos kariuomenė. Romėnai lanką laikė klastingu, niekšingu ginklu, nevertu tikro kario rankos. Suglaustų sunkiai ginkluotų legionų taktika, atnešusi romėnams nesuskaičiuojamas pergales, jiems atrodė pranašiausia. Didžiuliai stačiakampio formos skydai, kardas ir ietis – pagrindinė legionierių ginkluotė. Imperijos karvedžiai pasikliovė glaudžia ir šarvuota rikiuote, smogiančia it geležinis kumštis.

Vėlesniais laikais parakas ir kulka išstūmė lanką iš ginkluotės. Bet lankas neliko pamirštas, netapo vien muziejiniu eksponatu. Priešingai: įgijo dar didesnį populiarumą, tačiau ne kaip ginklas, o kaip pomėgis, sporto šaka. JAV, pavyzdžiui, šaudymu iš lanko domisi apie keli milijonai žmonių, o, bene, kas trečias suomis – lanko mėgėjas.

Pirmasis lankininkų čempionatas surengtas Čikagoje 1879 metais. 1900 metais ši sporto šaka įtraukta į Olimpinių žaidynių programą. Kad šiuolaikinis lankininkas yra neblogas šaulys, liudija varžybos su pistoleto gerbėjais. Į taikinį šaudyta iš 50 metrų atstumo. Paleistos 36 strėlės ir tiek pat pistoleto šūvių. Lankininkas šaudė į 8 centimetrų „obuoliuką“, pistoletininkas – į 5 centimetrų. Rezultatai: lankininkas surinko 284 taškus, pistoletininkas – 296. Tad neveltui reklaminiame skelbime rašoma: “Jeigu jūs norite XXI amžiuje prisiminti proprosenolių žygius, kovas, pabandykite paleisti strėlę iš modernaus šiuolaikinio lanko, pamatysit, patiks.

Parengė Romualdas Mažutis 

Nuotraukoje:
Tryškių (Telšių rajonas) dabartinis herbas ir istorinis jo pirmtakas.

Be the first to comment on "Ilgas strėlės skrydis"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*