Kintiškė lyderystės ir verslumo akademijoje Amerikoje

 

Kintiškė abiturientė Augustė Ežerskytė, pelniusi Baltijos Amerikos laisvės fondo BAFF (Baltic American freedom foundation) stipendiją, vieną vasaros mėnesį Portlando mieste (Meino valstija)  Junginėse Valstijose dalyvavo verslo ir lyderystės vystymo programoje. Tai jos antra tokia išvyka ir tobulinimasis – prieš kurį laiką, taip pat įrodžiusi, kad yra verta, dalyvavo pasaulyje plačiai žinomoje mainų programoje YFU (Youth for understanding) ir vienerius mokslo metus gyveno bei mokėsi Norvegijoje.  

Viena tarp keturiasdešimties iš 800 kandidatų    

Augustė pasakojo, kad vasario pabaigoje – kovo pradžioje savo elektroniniame pašte rado trumpą pasiūlymą dalyvauti minėto fondo programoje. Buvo kviečiama mokytis lyderystės verslumo bei kitų dalykų, o vėliau ir pakeliauti po JAV.

Pasitarusi su šeima, Augustė nutarė bandyti. Beliko suradus nuorodą užpildyti anketą. Tačiau tai nebuvo taip paprasta – viskas buvo lyg savotiškas testas, analizuojantis kandidatę: reikėjo parašyti, koks vaidmuo tarp draugų, mokykloje, šeimoje, apibūdinti savo laisvalaikį. Iš esmės, klausimai buvo susiję su lyderyste. Tad prieš pildant anketą reikėjo rimtai save analizuoti. Atsakymus, kurie buvo lyg maži rašinėliai, reikėjo rašyti tiksliai, kad tilptų į nurodytą pastraipą. Tam reikėjo ne tik gerai pamąstyti, bet ir pasitarti su artimaisiais.

Kovo antroje pusėje paaiškėjo, kad Augustė pateko į kitą etapą – buvo pakviesta pokalbiui. Jam reikėjo anglų kalba paruošti 5–7 minučių prisistatymą. Pristatymo metu turėjo apibūdinti savo stipriąsias bei silpnąsias puses, nurodyti, kaip su jomis kovoja. Taip pat reikėjo apmąstyti idėjas galimam verslo planui.

Pokalbis viename iš Vilniaus viešbučių balandžio 7 dieną vyko oficialiai. Augustei nereikėjo sakyti pasirengtos kalbos – ji iš karto buvo apiberta klausimais. O vėliau, po beveik pusvalandžio trukmės pokalbio, ji suprato, kad jos atsiųsta anketa buvo gerai išanalizuota, nes pateikti klausimai buvo labai tikslūs, analizuojantys kiekvieną jos asmenybės ypatybę.

Balandžio antroje pusėje atėjo atsakymas, kad Augustė turi rengtis važiavimui į Ameriką ir tvarkytis dokumentus. Jai šioje programoje atiteko Baltijos Amerikos laisvės fondo stipendija, kuri buvo skirta važiavimui, gyvenimui ir mokymuisi. Tik nuvykus į JAV ji sužinojo, kad atrankoje dalyvavo daugiau kaip 800 pretendentų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Susipažinus su anketomis, 80 iš jų buvo pakviesti pokalbiui. Ir tik 40-čiai buvo pakviesti dalyvauti programoje – maždaug po 12 iš kiekvienos Baltijos šalies.

Lyderystės ir verslumo vasaros akademija Potlande

Liepos 11 dieną Augustė ir būrys Baltijos šalių septyniolikmečių moksleivių, perskridę lėktuvu Atlantą, nusileido Bostone. Dar kiek pavažiavę jie atvyko į Potlandą Meino valstijoje. Vasaros akademijos studentai buvo apgyvendinti studentų bendrabučio kambariuose. Augustė pateko į vieną kambarį su este.

Po neilgos pažinties ir įžangos prasidėjo verslumo mokymai. Pirmoje dienos pusėje buvo teorinė, o antroje – praktinė dalis. Visiems šiems mokymams bei lyderystės pažinimui skirtos trys savaitės. Jų metu dirbant grupėse reikėjo parengti du verslo projektus.

Pirmasis buvo rengiamas bendradarbiaujant su Portando beisbolo komanda. Grupė, kurioje buvo kintiškė, turėjo „kurti“ suvenyrus, skirtus komandos sirgaliams. Kita – turėjo sukurti planą, kaip pritraukti daugiau žiūrovų į varžybas, o trečioji – kaip pagerinti reklamą per socialinius tinklus.

Šį suvenyrus kurianti komanda atkreipė dėmesį, kad čia žmonės labai myli šunis – vakarais pilnas paplūdimys vaikščiojančių su jais. Tad jie ir pasiūlė idėją gaminti pasaitėlius, antkaklius bei kitus su klubo atributika susijusius suvenyrus, tinkančius augintiniams.

Pirmasis projektas – buvo tik įvadas į gerokai rimtesnį darbą. Antrajam vėl visi buvo suskirstyti į komandas ir turėjo parengti projektus pagal numatytas kategorijas. Šįkart per pusantros savaitės reikėjo ne tik sumąstyti, ką gaminti, bet ir realiai numatyti verslo organizavimo etapus. O viską nuo A iki Z taip tiksliai apskaičiuoti, kad realiam investuotojui beliktų tik pasirūpinti pinigais.

Augustė komandoje su keturiais vaikinais turėjo sukurti aprangos detalę, kuri tiktų Portlandui. Pasitarę moksleiviai nusprendė gaminti lietpalčius ateinančiam lietingam sezonui. Jie turėjo būti su paveikslėliais ant jų, tad turėjo būti kuriami pasitelkus vietos menininkus bei dizainerius. Komandai reikėjo interneto pagalba susirasti medžiagą, iš ko juos gamins, apskaičiuoti, kas ir kur bei už kiek siūs, kaip lietpalčiai bus atvežti į Portlandą. Viskas buvo labai realistiška ir tikslu.

Gaila, bet ši daugeliui patikusi idėja nelaimėjo, nes komandai nepavyko įvykdyti numatytų sąlygų – pristatyti projektą per 10 minučių. Jiems to laiko nepakako…

Pirmas kamuoliukas – Augustei

Niekas pradžioje nesakė, tačiau visi projekto dalyviai dėstytojų nuo pat projekto pradžios buvo atidžiai stebimi, vertinant jų asmenines savybes, aktyvumą bei žingeidumą. Pirmos savaitės pabaigoje buvo paskelbta, kad Augustė ir vienas vaikinas latvis yra tos savaitės lyderiai.

Portlande daug kas glaudžiai susiję su beisbolu. Tad šios vasaros akademijos dalyviai buvo pakviesti stebėti varžybas. Tradicija – geriausiems suteikti teisę mesti simbolinį pirmąjį to žaidimo kamuoliuką. „Jausmas labai geras: apie metantįjį buvo paskelbiama šiek tiek informacijos –  Augustė Lithuania. Tai nepakartojamos emocijos“, – prisiminė kintiškė. Tai buvo labai įspūdingas jos darbo ir pastangų įvertinimas.

„Važiavau į programą nusiteikus, kad atiduosiu viską geriausią, ką galiu. Kad grįžus nejausčiau gailesčio, jog kažko nepadariau, neparodžiau ir nepasakiau“, – taip Augustė sau aiškino tapimą savaitės lydere.

Ketvirtoji savaitė Amerikoje buvo Baltijos Amerikos laisvės fondo dovana – pažintinė kelionė į Niujorką ir Vašingtoną. Ten vyko susitikimas su šio fondo atstovais. Taip pat aplankyta Laisvės skulptūra, naktinis reklamomis apšviestas Taims skveras, nuo aukščiausio pastato Empire State Building paskutinio aukšto pasižvalgyta po Niujorką. Taip pat matė Baltuosius rūmus, pirmojo prezidento Vašingtono gyvenamą namą, lankė muziejus.

Apie save ir patirtį

Paklausta, ką davė ši programa, Augustė Ežerskytė sakė, kad ne tiek teorinių žinių įgijo, kiek gerokai paanalizavo save, savo asmeninius įgūdžius. Taip sustiprėjo pasitikėjimas savimi, savo jėgomis.

„Čia (Kintuose) esu pripratus būti priekyje. O ten atsidūriau tarp tų, kurie taip pat visada lyderiai. Taip atsiranda šiokia tokia konkurencija. Turi ieškoti to, kur esi geriausias. Vienas prastesnis matematikoje, bet geriau kuria produktą, dizainą. Grupėse turėjome išnaudoti savo asmeninius įgūdžius – kas ką geriausiai moka ir taip pasidalinti darbus. Tai didžiulė pamoka – negali daryti visko vienas. Darbas komandoje – yra labai svarbu. Pamoka didelė – reikėjo užsikariauti vietą, – kalbėjo apie įgytą patirtį Augustė. – O kai paklausia, ar patiko – neatrandu tinkamo žodžio, kaip apibūdinti tą patirtį. Vienareikšmiškai – reikia važiuoti ir bandyti. Ir atiduoti viską, ką geriausio“.

Pokalbį pašnekovė baigė kalbėdama apie sėkmę: „Man dažnai užkliūva, kai išgirstu, kad „tau sekasi“ – dėl Norvegijos, Amerikos. Manau, kad tai nėra sėkmė – tai yra įdirbis. Kad į Norvegiją galėčiau išvažiuoti, sunkiai dirbau – ilgai ir atkakliai ieškojau rėmėjų. Į Ameriką – sėdėjau per naktis kalbas rašydama, spausdama geriausiai, ką galiu. Tai ir yra sėkmė“.

Be the first to comment on "Kintiškė lyderystės ir verslumo akademijoje Amerikoje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*