Ištvėręs kančias – buvęs Vilko vaikas liudija istorijai  

Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje pristatyta be galo skaudžius išgyvenimus patyrusio Zigfrido Gronau (Siegfried Gronau) knyga „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“. Tai padaryti autoriui padėjo rašytoja iš Hamburgo Jutta Noak.  

Kaip galima ir suprasti, Zigfridas Gronau ir yra vilko vaikas, kuriam po karo Lietuva tapo ne tik gyvybės šaltiniu, bet ir antrąją Tėvyne. Iki Berlyno sienos griuvimo, kuomet jis išvyko į Vokietiją ir susigrąžino savo tikrąją tapatybę, jis čia buvo žinomas kaip Kazimieras Mačiulskis.

Pradėjusi šios autobiografinės, ir labai realistinės, knygos pristatymą Jutta Noak sakė, kad imtis ją rašyti ir taip dokumentuoti savo išgyvenimus, nebuvo paprasta įkalbėti Zigfrido. Priežastys suprantamos – tokiu būdu jis turėjo vėl grįžti prie labai siaubingų išgyvenimų. Vis tik autoriui pavyko ir šiandien pasakojimas apie Antrojo pasaulinio karo pabaigą ir civilių to meto Vokietijos žmonių susidūrimas su sovietine realybe yra perteiktas labai įtaigiai ir aiškiai. Tai savotiškas liudijimas prieš karo ir tuo pačiu „išvaduotojų“ žiaurumus.

J.Noak ir „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ autorius Siegfried Gronau.

J.Noak ir „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ autorius Siegfried Gronau.

Zigfridas Gronau, keletą kartų susigraudinęs, glaustai papasakojo savo gyvenimą, kai netekęs trijų seserų ir vaiko akimis pamatęs to meto siaubą, patraukė su kitais Rytprūsių vaikais į Lietuvą parvežti duonos savo jau tuo metu išprotėjusiai mamai. Autorius ir šiandien stebisi, kaip jam pavyko išgyventi, nežiūrint, kad tos duonos beveik Lietuvoje neturėjo, kaip ilgą laiką neturėjo ir stogo virš galvos. Nemaža jis patyrė dirbdamas pas to metu lietuvius kaimuose, kur tarnaudamas jiems nebuvo laikomas lygiaverčiu su kitais. Nauji potyriai atsirado, kai buvo pakviestas, kaip ir kiti jaunuoliai, tarnauti į sovietinę armiją. Į tai, kas sugriovė jo gyvenimą. Tai taip pat buvo sudėtingas laikas, nes tarnauti teko statybos būriuose, kur betvarkės ir žiaurumo būta taip pat be galo daug. Grįžus likimas jam buvo maloningas – sutiko simpatingą merginą. O tai buvo ne tik jausmai, bet, visų pirma, stogas virš galvos. Nuo to laiko jiedu drauge laimingai gyvena ir kuria savo ateitį.

Susitikime su autoriumi Z.Gronau įspūdžiais apie šią knygą pasidalino istorikas Pranas Avižinis. Dabartinį Kaliningrado srities gyvenimą bei jo realybę papasakojo Bronius Makauskas, Lietuvos konsulas Tilžėje.

Įspūdžiais dalinasi istorikas P.Avižinis.

Įspūdžiais dalinasi istorikas P.Avižinis.

Be the first to comment on "Ištvėręs kančias – buvęs Vilko vaikas liudija istorijai  "

Leave a comment

Your email address will not be published.


*