Dvi Sąjūdžio istorijai skirtos dienos

Šilutės sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai prie 1989 metų vasario 16-tą sodintų ąžuoliukų.

Šiais metais minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio, arba tiesiog Sąjūdžio, 30 metų jubiliejus. Oficialiai Sąjūdžio iniciatyvinė grupė Šilutėje įsikūrė 1988 metų rugpjūčio 25 dieną. Tai progai prisiminti praėjęs ketvirtadienis ir penktadienis Šilutėje ir buvo skirti paminėti prieš trisdešimt metų vykusius įvykius.    

Paroda

Ketvirtadienį Šilutės H.Šojaus muziejuje trijų dešimtmečių senumo įvykiams priminti buvo atidaryta paroda „Sąjūdžio kelias Lietuvoje ir Šilutėje“. Muziejininkai parengė kilnojamus parodos stendus, kad ji būtų mobili, ir su parodoje esančia medžiaga būtų galima supažindinti ir kitų vietovių žmones, kurių dažnas ir buvo anų laikų dalyviai.

Ne vienas atėjęs į šią parodą jau buvo spėjęs ją apžiūrėti. Tad po Šilutės H.Šojaus muziejaus direktorės Indrės Skablauskaitės įžangos, apie nuotraukose užfiksuotus vaizdus bei anuo metu vykusius įvykius prisiminimais pasidalino tų dienų dalyvis Saulius Sodonis. Jo nuomone, šie keli stendai – turėtų būti būsimo muziejininko darbo įžanga, rengiant pilną Šilutės sąjūdžio istoriją. Panašiai kalbėjo ir kiti į atidarymą atėję jo bendražygiai, Šilutės sąjūdžio kūrėjai, Virgilijus Skirkevičius, Antanas Krušnauskas, Jonas Purlys, Jonas Jaunius, Anatolijus Žibaitis, Stasys Blinkevičius, Kastytis Giedrikas, Vida Giedrikienė, Antanas Mitkus, Šarūnas Laužikas. Kaip tik jis papasakojo apie vieną šioje parodoje esantį eksponatą – vieną pirmųjų Šilutės Lietuvos trispalvių. Ją jis kartu su Stasiu Mėlinausku perdavė muziejui minint 20-tasias Šilutės sąjūdžio metines.

Atminimo lenta ir Sąjūdžio akmuo

1998 metų rugpjūčio 25 dieną dabartiniame Šilutės kultūros ir pramogų centre įvyko Šilutės sąjūdžio iniciatyvinės grupės įkūrimas. Nors iniciatyvių žmonių, surengusį šį steigimą Šilutėje jau būta nuo pat birželio mėnesio, kai Vilniuje įsikūrė Sąjūdis, tačiau buvo būtina surengti oficialų Šilutės Sąjūdžio įsikūrimą. Tuomet, kaip prisiminė ne vienas tame susirinkime dalyvavęs aktyvistas, būta labai įtempto ir sudėtingo laiko, kuomet reikėjo labai politiškai laviruoti bei numatyti daugybę įvykių į priekį.

Tam įvykiui prisiminti bei įamžinti šį jau istoriniu tapusį pastatą ir buvo nuspręsta ant jo fasado pritvirtinti paminklinę 1988 metų rugpjūčio 25 dieną primenančią lentelę. Ją po tais pat metais susikūrusio folkloro Šilutės „Verdainės“ kolektyvo dainos, penktadienį ir atidengė Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis ir vienas iš Šilutės sąjūdžio kūrėjų Saulius Sodonis.

O jau 1989 metų vasario 16-toji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena – buvo oficialiai minima. Tai buvo iškilmingas įvykis, į kurį susirinko beveik visa Šilutė. Po šio minėjimo Šilutės parke buvo pasodinti trys ąžuoliukai. Šiandien – tai jau brandūs medžiai. Tačiau retas šios dienos šilutiškis, vaikščiodamas po šį parką, žino, kokia proga čia žaliuoja, deja, tik du ąžuolai (vienas anuo laiku vandalų buvo nuniokotas). Todėl buvo nutarta prie jų pastatyti paminklinį akmenį, su užrašu, kam jie skirti.

Šį akmenį atidengė Šilutės sąjūdžio kūrėjai Antanas Krušnauskas ir Stasys Mėlinauskas. Po gražios folklorinio ansamblio „Verdainė“ dainos visi buvo pakviesti į Šilutės F.Bajoraičio viešąją biblioteką, kur buvo numatytas bendražygių susitikimas, pavadintas „Pašnekesiai po 30-ties metų“.

Bendražygių susitikimas

Susitikimas prasidėjo bendrai sugiedotu pogrindyje iki 1998 metų buvusiu dabartiniu valstybės himnu „Tautiška giesme“. Pagerbę Amžinybėn išėjusius savo bendražygius, susitikimo dalyviai peržiūrėjo Šilutės muziejininkų iš istorinių filmuotų kadrų ir nuotraukų parengtą filmą „Sąjūdžio kelias Lietuvoje ir Šilutėje“. Taip pat muziejininkai šiai progai spėjo nuskenuoti nemažai fonduose esančių istorinių nuotraukų. Visą tai buvo galima matyti visą laiką ekrane šių pokalbių metu.

Tačiau prieš tai, šiuos pokalbius vedęs Saulius Sodonis, iniciatyvinės grupės nariams perdavė Šilutės F.Bajoraičio bibliotekos bibliotekininkų surinktą ir į atskirą knygą įrištą anų metų spaudoje skelbtą medžiagą. Šilutės savivaldybė taip pat parengė atminimo dovaną – kompiuterinę atmintinę su šių laikų filmuku apie Šilutės rajoną. Bibliotekininkai šią dovaną spėjo papildyti ir muziejininkų parengta medžiaga. Visa tai buvo padovanota šio susitikimo dalyviams.

Pokalbiai buvo įdomūs. Stasys Mėlinauskas, kurio rašytų tekstų apie Sąjūdį ir buvo daugiausiai anais laikais ėjusiame naujai „Pamariu“ pasivadinusiame vieninteliame rajono laikraštyje, prisiminė, kaip teko laviruoti norint tą informaciją pateikti redaktorei. Arūnas Plikšnys pasidalino savo atsiminimais ir Šilutės muziejui perdavė nemažai savo sukauptos archyvinės medžiagos. Į susitikimą dėl ligos negalėjęs atvažiuoti švėkšniškis prelatas Petras Stukas perdavė garsinį sveikinimą ir palaiminimą šio susitikimo dalyviams. Jis ne tik tais laikais kvietė žmones mylėti Tėvynę ir tyliai dirbti jos naudai, bet sudėtingu metu labai padėjo Šilutės valdžiai, kai 1991 metų sausio 13-tą buvo kilusi reali grėsmė. Tai paskatino ir Antaną Kruškauską priminti, kad tuo metų bei vėliau per pučą Maskvoje, buvo pradėta rengtis darbui pogrindyje. Po gan pesimistiško Jono Jauniaus pasisakymo, kad dabar negyvename, kaip anuomet tikėtasi, jam labai argumentuotai paprieštaravo tuometinis Šilutės sąjūdžio Tarybos pirmininkas Virgilijus Skirkevičius. Jis be savo atsiminimų priminė, kad dabar gyvename kai pro medaus krantus teka pieno upės, o kisieliui turime patys užsidirbti.

Po dar kelių bendražygių pasisakymo, bibliotekininkai pakvietė susitikimo dalyvius paskanauti jų išvirtu šiupiniu ir dar pabendrauti.

2 Comments on "Dvi Sąjūdžio istorijai skirtos dienos"

  1. Arūnas | 2018-08-27 at 15:54 |

    Puikus renginys, smagu susitikti su bendražygiais. Dėkui organizatoriams ir Sauliui Sodoniui.
    Arūnas

  2. Pritarimas | 2018-08-27 at 17:20 |

    O Pirmininkas teisus, jei negyvename, tai gyvenkime meduolio krante prie pieno upės.
    Na, o kkisielius nuplauks…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*